Masz wrażenie, że budzisz się na desce zamiast na łóżku? Twoje ciało jest obolałe, a głowa ociężała? To znak, że możesz spać na za twardym materacu. Co zrobić? Dowiedz się, jak twardość materaca wpływa na Twoje zdrowie. W jaki sposób wybrać odpowiedni model? Poznaj nasze sposoby na zbyt twardy materac.

Za twardy materac? Oto, jakie problemy może powodować

Śpisz na zbyt twardym materacu? To problem, którego nie możesz bagatelizować. Zbyt twardy materac może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, zarówno krótko-, jak i długoterminowych. Przekonaj się, z jakimi wiąże się konsekwencjami.

Ból pleców

Za twardy materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa. Nie pozwala również na wygodne ułożenie ciała podczas snu. Z tego powodu może powodować ból pleców. Co więcej, możesz również odczuwać nacisk na innych partiach ciała takich jak ramiona, biodra czy kolana.

Odleżyny

Osoby starsze, a także te, które dużo czasu spędzają w łóżku ze względu na stan zdrowia, są szczególnie narażone na odleżyny. Za twardy materac zwiększa takie ryzyko. Dlatego nie jest on polecany chorym osobom.

Problemy ze snem

Nie od dzisiaj wiadomo, że jak sobie pościelimy, tak się wyśpimy. Niewygodny, zbyt miękki lub za twardy materac może prowadzić do przebudzeń w nocy, a nawet do problemów z zasypianiem. W efekcie jakość Twojego snu się pogarsza, a Ty odczuwasz dyskomfort nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia.

Objawy zbyt twardego materaca

Po czym poznać, że Twój materac jest za twardy? Zwróć uwagę na takie symptomy jak:

    • problemy z zasypianiem;

    • częste wybudzanie się w nocy;

    • ból pleców i mięśni;

    • drętwienie kończyn.

Twardy materac, który nie jest dopasowany do Twojego ciała, odbija się negatywnie na Twoim zdrowiu oraz samopoczuciu. Z tego powodu nie lekceważ wymienionych powodów. Co zrobić, kiedy materac jest za twardy? Dowiedz się z dalszej części artykułu.

Co zrobić ze zbyt twardym materacem?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup nowego, miększego materaca. Kiedy jednak Twój budżet na to nie pozwala, możesz spróbować kilku sposobów na to, aby zmniejszyć twardość materaca i poprawić jakość swojego snu.

Materac nawierzchniowy

Jednym z najprostszych i najbardziej dostępnych rozwiązań jest materac nawierzchniowy, nazywany także nakładką zmiękczającą. Może on być wykonany z takich materiałów jak lateks, pianka termoelastyczna lub pianka wysokoelastyczna. Ma on kilka centymetrów grubości i może pomóc w regulacji twardości. Jest on w stanie nie tylko zmiękczyć materac, ale także zmniejszyć punkty nacisku na ciało.

Wymiana stelaża

Czy wiesz, że stelaż, który znajduje się pod materacem, ma wpływ na jego twardość oraz na Twoje doświadczenia z nim związane? Elastyczny stelaż jest w stanie w znacznym stopniu zwiększyć Twój komfort. Ciekawym rozwiązaniem są również stelaże elektryczne. Pozwalają one na regulację twardości za pomocą sterowania pilota. Tym samym umożliwiają jeszcze lepsze dopasowanie materaca do Twoich potrzeb.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów, które możesz wypróbować, zanim zdecydujesz się na wymianę materaca. Jednak, kiedy ból i dyskomfort nie ustępuje, warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyna bowiem może leżeć gdzieś indziej.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Jeśli nie chcesz, aby Twój nowy materac był zbyt twardy, zwróć uwagę na kilka aspektów. Pomocną wskazówką będą oznaczenia twardości H. Jest to skala, gdzie H1 jest przeznaczony dla najmiększych modeli, a H5 dla najtwardszych. Jak ją czytać?

    • H1 - bardzo miękkie materace, dla osób o wadze do 60 kg;

    • H2 - miękkie materace, dla osób o wadze od 60 do 80 kg;

    • H3 - średnio twarde materace, dla osób o wadze od 80 do 100 kg;

    • H4 - twarde materace, dla osób o wadze od 100 do 120 kg;

    • H5 - bardzo twarde materace, dla osób o wadze powyżej 120 kg.

Jak widzisz, wybór twardości materaca jest uzależniony od Twojej wagi. Jednak nie jest to jedyny czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę. Oprócz tego warto również uwzględnić pozycję, którą najczęściej przyjmujesz podczas snu.

Jak się bowiem okazuje, osoby, które preferują spanie na brzuchu, często preferują twardsze materace. Z kolei osoby śpiące na boku - wybierają miększe modele.

Ostatecznie jednak najlepszym sposobem na ocenę, czy materac jest zbyt twardy, jest przetestowanie go w salonie. Dzięki temu sprawdzisz, czy jest on dla Ciebie odpowiedni jeszcze przed zakupem.

Podsumowanie

Kiedy za twardy materac jest problemem, nie możesz tego bagatelizować. Wiąże się on nie tylko z niekomfortowym snem, ale także z bólem pleców, drętwieniem kończyn i innymi problemami zdrowotnymi. Z tego powodu warto wybrać model dostosowany do Twojej wagi i preferencji. Nie chcesz kupować nowego materaca? Wypróbuj materac nawierzchniowy lub elastyczny stelaż. Zadbaj o swój sen. To klucz do zdrowego życia.