Twardość materaca - czy wiesz, jaka jest dla Ciebie odpowiednia?

Jeden materac nie pasuje do wszystkich. Każdy z nas ma odrębne potrzeby i preferencje podczas snu. Odkryj tajniki wyboru twardości materaca. Przekonaj się o tym, na co zwrócić uwagę przed zakupem. Spraw, aby każda noc była pełna regeneracji i głębokiego wypoczynku - bez bólu i dyskomfortu.

Twardość materaca a waga

Podstawowym kryterium wyboru twardości materaca jest waga. To, ile ważysz, wpływa na nacisk na Twoje ciało W skrócie: im większa waga, tym twardszego materaca potrzebujesz:

  • H1 - dla osób o wadze do 60 kg;
  • H2 - dla osób o wadze od 60 kg do 80 kg;
  • H3 - dla osób o wadze od 80 kg do 100 kg;
  • H4 - dla osób o wadze powyżej 100 kg;
  • H5 - dla osób o wadze powyżej 100 kg i masywnej budowie.

Materace dla par o różnej wadze

Wybór twardości materaca dla pary, gdzie różnice w wadze są znaczące, nie jest najprostszy. Wciąż jednak oboje macie szansę na zdrowy i wygodny sen.

Jak wybrać materac dla dwóch osób? Jeśli obie Wasze wagi nie mieszczą się w podanych kryteriach, możecie sięgnąć po 2 różne materace, które będą ze sobą połączone łącznikiem. Dzięki temu oboje będzie spać na odpowiedniej dla siebie powierzchni.

Innym rozwiązaniem jest materac z dwiema różnymi strefami twardości. Posiada on oddzielne obszary o różnym stopniu twardości. Tym samym zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa obojga z Was.

Czy wzrost ma znaczenie?

Waga jest zdecydowanie ważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze twardości materaca. Jednak co ze wzrostem? Jak się okazuje, o nim także warto pamiętać przed podjęciem decyzji.

Czy wiesz, że inaczej rozkłada się ciężar ciała u wyższej niż u niższej osoby nawet wtedy, kiedy ważą one tyle samo? Z tego powodu, jeśli jesteś wysoką osobą, wypróbuj materace o mniejszej twardości. To samo działa w drugą stronę.

Pamiętaj także, że długość materaca powinna być przynajmniej 10-15 cm dłuższa niż wzrost osoby śpiącej na nim, aby zapewnić komfortowy i spokojny sen.

Rodzaje twardości materaca

Oznaczenia H1-H5 mogą być ściągawką, kiedy stoisz w sklepie przed wieloma różnymi materiałami. Warto teraz dowiedzieć się więcej na ich temat.

Miękki materac

Idealny dla osób o drobnej postawie. Zapewnia komfort oraz uczucie wtulenia się podczas snu. Jest często wybierany przez młode osoby oraz dla dzieci i nastolatków. Nie sprawdzi się jednak wtedy, kiedy Twoja waga jest większa niż 60 kg.

Średnio miękki materac

H2 to twardość materaca, która jest złotym środkiem dla wielu osób. Z tego powodu są to najczęściej wybierane modele w każdym wieku. Zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, jednocześnie dostosowując się do kształtu ciała.

Średnio twardy materac

Jeśli ważysz od 80 do 100 kg, koniecznie zwróć uwagę na tę twardość materaca. Średnio twarde modele, czyli H3. Podobnie jak poprzednio omawiany model, są najczęściej wybierane przez Klientów. Spełniają bowiem potrzeby dorosłych osób, dbając o odpowiednią pozycję w trakcie snu i zdrowie kręgosłupa.

Twardy materac

Twardy materac jest polecany dla osób o większej wadze ciała, które potrzebują dodatkowego wsparcia dla kręgosłupa i stawów. Jest on również wybierany przez tych, którzy najczęściej śpią na plecach lub na brzuchu.

Bardzo twardy materac

Jest wskazany dla osób o masywnej masie ciała (powyżej 100 kg). Pamiętaj jednak, że materac o zbyt dużej twardości może prowadzić do dyskomfortu i ucisku na pewne części ciała. Dlatego przed zakupem przetestuj różne opcje, aby znaleźć materac o odpowiedniej twardości.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobry ekspert od snu zapyta Cię nie tylko o wagę, ale też o inne aspekty. Wybór twardości materaca nie sprowadza się wyłącznie do sprawdzenia tabelki. Wiele zależy także od osobistych preferencji takich jak ulubiona pozycja podczas spania. Dlaczego? Sprawdź.

Pozycja podczas snu

Nie tylko waga decyduje o tym, jaka twardość materaca jest dla Ciebie najlepsza. Nie bez znaczenia jest również Twoja ulubiona pozycja, jaką przyjmujesz w trakcie snu.

Zastanów się, jak najczęściej zasypiasz i jak się budzisz. Na boku, na plecach, a może na brzuchu? Ma to znaczenie podczas wyboru materaca. Spójrz.

Na boku

Jeśli śpisz na boku, potrzebujesz materaca o średniej twardości, który pozwoli na właściwe wsparcie dla kręgosłupa. Zbyt twardy model może powodować ucisk na barki i biodra, co prowadzi do bólu pleców. Natomiast zbyt miękki - powoduje zapadnięcie się ciała i jednocześnie zaburza prawidłową krzywiznę kręgosłupa.

Na plecach

Z kolei spanie na plecach jest wskazaniem do wyboru materaca twardego lub średnio twardego (w zależności od Twojej wagi). Powinien on zapewniać odpowiednie wsparcie dla odcinka lędźwiowego, aby uniknąć zniekształceń kręgosłupa lub ucisku na inne części ciała.

Na brzuchu

Kiedy śpisz na brzuchu, zwróć szczególną uwagę na wybór twardości materaca. W tej pozycji bowiem spanie wywiera spory nacisk nie tylko na brzuch, ale również biodra. Miękki materac zaś może powodować wygięcie kręgosłupa. Z tego powodu najczęściej sprawdzają się modele o większej twardości. Pozwalają one na wsparcie pleców i utrzymanie ciała w neutralnej pozycji, zapewniając komfort dla głowy i szyi.

Problemy zdrowotne a wybór twardości materaca

Materac, na którym śpisz, powinien utrzymywać Twoje ciało w odpowiedniej pozycji, zapewniając właściwe podparcie nie tylko dla kręgosłupa, ale też dla mięśni i stawów.

Przed wyborem twardości materaca warto zatem uwzględnić swoje problemy zdrowotne i powiedzieć o nich ekspertowi. Przykładowo problemy z układem krążeniowym są przeciwskazaniem do twardych materacy. Może on utrudniać przepływ krwi, a także wywoływać bóle pleców - w odcinku lędźwiowym, krzyżowym i piersiowym.

Przetestuj materac na miejscu

Nawet najlepszy opis materaca na stronie internetowej nie zastąpi przetestowania go osobiście w salonie. To właśnie wtedy masz okazję przekonać się, czy wybrany przez Ciebie model jest odpowiedni dla Twojego kręgosłupa.

”Test dłoni”

Jeśli masz możliwość przetestowania twardości materaca na miejscu, koniecznie wypróbuj tzw. test dłoni. Połóż się na w pozycji, w której najczęściej śpisz. Następnie spróbuj włożyć dłoń pod dolną część pleców.

Jeśli dłoń łatwo się tam mieści, oznacza to, że materac jest zbyt twardy - niewystarczająco wspiera kręgosłup.

Jeśli jednak dłoń w ogóle się nie mieści pod plecami, materac jest zbyt miękki i nie zapewnia odpowiedniego wsparcia.

Skłonność do alergii

Nie tylko twardość materaca powinna być decydującym czynnikiem. Zwróć uwagę na jego wypełnienie. Dotyczy to zwłaszcza osób ze skłonnościami do alergii.

Właściwościami antyalergicznymi odznaczają się przede wszystkim materace:

  • lateksowe;
  • piankowe;
  • kokosowe.

Nie bez znaczenia są również właściwości termoregulacyjne materaca. Zapobiegają  ne przegrzewaniu się ciała i tworzeniu się wilgotnego środowiska, które sprzyja rozwojowi alergenów, w tym pleśni i drobnoustrojów.

Podsumowanie

Dobranie odpowiedniej twardości materaca ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, komfortu i jakości snu. Chociaż na początku wybór może wydawać się niełatwy, warto zwrócić uwagę na swoje preferencje i potrzeby. Weź pod uwagę zarówno swoją wagę, jak i preferowaną pozycję podczas snu. Dzięki temu nareszcie się wyśpisz i obudzisz bez bólu pleców.