Jaki materac do spania na chory kręgosłup?

Ból kręgosłupa to powszechny problem, który dotyka coraz młodsze osoby. Czy wybór odpowiedniego materaca może pomóc złagodzić związane z tym dolegliwości, a do tego zapewnić lepszy komfort snu? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Przedstawimy również najważniejsze czynniki, jakimi warto się kierować, wybierając materac na chory kręgosłup.

Przyczyny bolących pleców

Chcesz wiedzieć, dlaczego bolą Cię plecy? Odpowiedzi na to pytanie niestety nie jesteśmy stanie dostarczyć. Mamy za to listę najczęstszych powodów tych dolegliwości. Musisz bowiem wiedzieć, że nie jesteś sam. Problemy z kręgosłupem są coraz powszechniejsze, a obecny tryb życia tylko je potęguje.

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

 • wrodzone lub nabyte wady postawy;
 • niewłaściwa postawa w ciągu dnia;
 • wysiłek fizyczny;
 • przepuklina;
 • uszkodzenie dysku;
 • choroby stawów;
 • źle dobrany materac.

Jak sen wpływa na zdrowy kręgosłup?

Chociaż dobry materac nie jest remedium na wszystkie nasze dolegliwości, jego odpowiedni wybór może znacząco poprawić jakość życia. Dziennie śpimy bowiem ok. 7-9 godzin. Co to oznacza? W łóżku spędzamy nawet ⅓ naszego życia. Czy jest to czas stracony? Bynajmniej.

W trakcie snu nasz organizm ma szansę się zregenerować i przygotować na kolejny dzień. Kiedy śpimy, wszystko w środku pracuje, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Nie inaczej jest z kręgosłupem. Co się z nim dzieje podczas snu?

W nocy zachodzą liczne procesy takie jak regeneracja komórek i tkanek, która jest niezbędna do utrzymania zdrowia dysków międzykręgowych. Ponadto ma miejsce dekompresja - rozluźnienie i rozciągnięcie kręgosłupa. Dzięki niej Twoje plecy mają szansę odpocząć i zregenerować się po całym dniu. Wtedy także wracają do swojej prawidłowej pozycji.

Źle dopasowany materac nie pozwala na dekompresję. Co więcej, może powodować nienaturalne skrzywienie i tym samym prowadzić nie tylko do dolegliwości bólowych, ale również do wad postawy.

Jaki materac dla osób z problemami z kręgosłupem?

Jeśli chwilę po przebudzeniu odczuwasz ból pleców, przyczyna problemu może leżeć w niewłaściwie dobranym materacu. Czym się jednak kierować podczas jego wyboru? Przedstawiamy najważniejsze czynniki.

Twardość

O twardości materacy napisano już niejeden artykuł. Zapewne już wiesz, że dobry materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Co to jednak w ogóle oznacza? Aby ułatwić Ci wybór, rozpisaliśmy poszczególne twardości materacy wraz z optymalną wagą użytkowników.

Stopnie twardości materacy:

 • H1 (najmiększe materace) - polecane osobom o wadze maks. 60 kg;
 • H2 (materace średnio miękkie) - polecane osobom o wadze 60-80 kg;
 • H3 (materace średnio twarde) - polecam osobom o wadze 80-100 kg;
 • H4 (materace twarde) - polecam osobom o wadze 100-120 kg;
 • H5 (najtwardsze materace) - polecane osobom o wadze powyżej 120 kg.

Co jednak w przypadku dużej różnicy wagi partnerów? Wybór materaca na chory kręgosłup jest możliwy również w takim przypadku. Do wyboru masz 3 rozwiązania:

 • materace z dwiema strefami twardości;
 • materace z regulowaną twardością;
 • łączenie dwóch różnych materacy.

Pamiętaj, że takie zakresy są tylko ogólnymi wytycznymi. Każda osoba powinna dopasować twardość materaca indywidualnie, uwzględniając swoje potrzeby jak też stan zdrowia kręgosłupa.

Wykorzystany materiał

Przy wyborze materaca warto wziąć pod uwagę również rodzaj materiału, z którego został wykonany.

Materace piankowe np.: wysokoelastyczne czy termoelastyczne mogą być dobrym rozwiązaniem. Dostosowują się idealnie do kształtu ciała, jednocześnie zapewniając stabilne podparcie. Są one także polecane jako materace na ból kręgosłupa lędźwiowego.

Innym wyborem są materace sprężynowe, szczególnie te kieszonkowe. Mogą okazać się korzystne, ze względu na indywidualne podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa. Z kolei materace lateksowe charakteryzują się wysoką elastycznością i dopasowaniem się do kształtu ciała.

Polecane materace na chory kręgosłup

Jaki materac wybrać, kiedy bolą Cię plecy? Dowiedz się więcej na temat najbardziej polecanych materacy na kręgosłup takich jak: piankowe, lateksowe oraz sprężynowe.

Materace piankowe

Zacznijmy od najpopularniejszych w tej kategorii, czyli materacy piankowych. Są one wykonane z pianki, która zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz dostosowanie się do całego ciała.

Materace wysokoelastyczne

Dlaczego materace wysokoelastyczne na chory kręgosłup to dobry wybór? Przede wszystkim dlatego, że są one wykonane z pianki, która charakteryzuje się dużą sprężystością, a także odpornością na odkształcenia. Idealne dostosowuje się do kształtu ciała i zapewnia stabilne podparcie dla kręgosłupa.

Materace termoelastyczne

Z kolei materace termoelastyczne są wykonane z pianki pamięciowej. Reaguje ona na ciepło ciała i zapewnia indywidualne podparcie dla każdego odcinka kręgosłupa. Ponadto pozwala uniknąć nadmiernego nacisku na pojedyncze punkty, co przyczynia się do większego komfortu snu.

Materace lateksowe

Materace lateksowe są kolejnym rodzajem materaców na chory kręgosłup lędźwiowy ze względu na swoje właściwości. Są one wykonane z naturalnego lub syntetycznego lateksu - elastycznego i sprężystego. Dzięki temu dopasowują się do kształtu ciała, jednocześnie utrzymując kręgosłup w optymalnej pozycji.

Ponadto materace lateksowe są hipoalergiczne i odporne na rozwój bakterii oraz roztoczy. Jest to szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergie.

Materace sprężynowo-kieszeniowe

Ostatnim rodzajem materaca na chory kręgosłup są modele sprężynowo-kieszeniowe. Składają się one z wielu małych sprężyn, które są umieszczone w oddzielnych kieszeniach. Dzięki temu pracują niezależnie, dopasowując się do kształtu ciała i rozkładając ciężar równomiernie na powierzchni materaca.

Ich zaletą jest też odpowiednia wentylacja. Oznacza to, że zapewniają kontrolę temperatury podczas snu. Dzięki przepływowi powietrza między sprężynami materac pozostaje świeży i nie nagrzewa się nadmiernie.

Marerace bonellowe

Omawiając materace sprężynowo-kieszeniowe nie możemy nie wspomnieć o materacach sprężynowych typu bonell. Jeszcze kilka lat temu były polecane przez wiele osób. Dzisiaj jednak się od nich odchodzi. Nie są one zalecane zwłaszcza osobom z chorym kręgosłupem. Dlaczego?

Głównie z powodu braku indywidualnego podparcia. W przeciwieństwie do materaców sprężynowo-kieszeniowych, materace bonellowe mają sprężyny połączone ze sobą. W rezultacie, gdy nacisk jest wywierany na jedną sprężynę, wpływa on na sąsiednie. Prowadzi to do nierównomiernego rozłożenia ciężaru ciała. Tym samym nie zapewniają one dobrego podparcia dla pleców.

Podsumowanie

Czasy, kiedy osobom z bolącymi plecami zalecane spanie na podłodze, minęły. Nasza wiedza jest teraz bogatsza i wiemy, jak duży wpływ ma wybór materaca na chory kręgosłup. W tym celu sprawdź takie rodzaje jak materace wysokoelastyczne, termoelastyczne, lateksowe oraz sprężynowo-kieszeniowe. Ze względu na ich właściwości i konstrukcję zapewnią ulgę Twoim plecom.