Jak wybrać materac? Pokażemy Ci, jak dobrać najlepszy materac

Wybór materaca to dla Ciebie prawdziwa przeprawa? Mnogość jego rodzajów, twardości, stref i wypełnień przyprawia Cię o zawrót głowy? Jesteś w dobrym miejscu! Z naszego artykułu dowiesz się nie tylko, jaki wybrać materac. Poznasz także jego typy i przekonasz się, czym się one różnią. Sprawdzisz, co oznaczają strefy twardości oraz odkryjesz, czy warto zainwestować w modele antyalergiczne. Poznaj tajemnice najlepszego materaca i śpij spokojnie!

Najważniejsze wskazówki przy wyborze materaca

Aby ułatwić Ci zadanie wyboru najlepszego materaca, zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce. W dalszej części artykułu możesz dowiedzieć się więcej na ich temat.

Jak wybrać materac? Oto, na co musisz zwrócić uwagę:

  • rodzaj - wybór między materacem sprężynowym, piankowym czy lateksowym zależy od Ciebie. Każdy z nich posiada unikatowe właściwości, które mogą wpłynąć na komfort snu i wsparcie kręgosłupa. Warto je poznać, aby dokonać dobrego wyboru.
  • twardość - jest kluczowa, aby zapewnić wsparcie dla kręgosłupa. Powinna być dobrana do wagi, preferencji oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.
  • strefy twardości - strefy twardości są szczególnie ważne dla osób z problemami kręgosłupa. Jednak powinni o nich pamiętać także inni. Materace strefowe bowiem dostosowują się do ciała, zapewniając optymalne wsparcie dla pleców i redukując punkty nacisku.
  • antyalergiczność - jeśli cierpisz na alergie, zwróć uwagę na materace antyalergiczne, które są wykonane z materiałów odpornych na roztocza, pleśń i bakterie. Będą to np.: modele piankowe czy lateksowe.
  • wentylacja - dobrze wentylowany materac to gwarancja świeżości i higieny. Przed jego zakupem sprawdź systemy wentylacji, które zapewnią Ci odpowiednią cyrkulację powietrza.

Rodzaje materacy - jaki materac jest najlepszy?

materac piankowyPierwszą rzeczą, o jakiej przyjdzie Ci pomyśleć, wybierając materac, będzie jego rodzaj. Czasy, kiedy wszyscy spaliśmy na tradycyjnych i niewygodnych materacach sprężynowych, dawno minęły. Teraz wybór jest znacznie większy. Co jednak może nie ułatwiać podjęcia decyzji. Dlatego w tym celu opisaliśmy najpopularniejsze typy, z jakimi możesz się spotkać.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe przez wiele lat były jedynym rodzajem dostępnym na rynku. Na przestrzeni lat ich konstrukcja się zmieniła. Dzisiaj wyróżniamy ich 2 typy: bonellowe i sprężynowo-kieszeniowe.

Materace bonellowe

Z całą pewnością są one najbardziej klasycznym rodzajem materacy, jaki towarzyszy nam od lat. Wyróżnia je niska cena oraz dobra wentylacja. Nie są jednak wolne od wad. Ze względu na swoją konstrukcję, gdzie wszystkie sprężyny są ze sobą połączone, nie zapewniają prawidłowego wsparcia dla kręgosłupa. Co więcej, mają tendencję do przekazywania ruchów i drgań, co może być niekomfortowe dla osób, które śpią we dwoje.

Materace sprężynowo-kieszeniowe

To bardziej zaawansowany i nowszy rodzaj materacy sprężynowych. W ich przypadku każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszeni. Dzięki temu mogą one pracować niezależnie, nie przenosząc drgań na drugą stronę. Ponadto lepiej dopasowują się do kształtu ciała i prawidłowo wspierają kręgosłup.

Materace piankowe

Kolejnym rodzajem materacy są modele piankowe. Cieszą one dużą popularnością ze względu na swoje właściwości i komfort, jaki zapewniają. Jaki materac piankowy wybrać? Do wyboru masz kilka rodzajów. Przyjrzymy się modelom wysokoelastycznym oraz termoelastycznym.

Materace wysokoelastyczne

Pianka wysokoelastyczna charakteryzuje się dużą sprężystością. Co to oznacza? Że szybko powraca do pierwotnego kształtu. Tym samym jest wytrzymała i odporna na zniekształcenia. To jednak nie wszystko, ponieważ taki materac zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, nie gromadzi wilgoci i jest wygodny w użytkowaniu.

Materace termoelastyczne

Pianka termoelastyczna, znana także jako memory, reaguje na ciepło i ciężar. Pod wpływem temperatury i nacisku, dopasowuje się do kształtu ciała. Tym samym pozwala na równomierne rozłożenie nacisku. Jest ona szczególnie polecana osobom, które lubią uczucie otulenia podczas snu.

Materace lateksowe

Jaki materac wybrać, jeśli cenisz sobie komfort, podparcie kręgosłupa oraz inne zdrowotne aspekty? Sprawdź modele lateksowe. Naturalny lateks jest pozyskiwany z drzewa kauczukowego. Dzięki temu jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale też ma właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i przeciwdziała rozwijaniu się roztoczy. Ponadto charakteryzuje się elastycznością, dobrą wentylacją oraz trwałością.

W sprzedaży możesz spotkać się również z materacami wykonanymi z syntetycznego lateksu o podobnych właściwościach. Godne uwagi są także modele z mieszkanki i naturalnego i syntetycznego lateksu. Pamiętaj, że ich właściwości zależą od proporcji obu składników.

Jak dobrać twardość materaca?

Poza rodzajem materaca istotna jest także kwestia jego twardości. Przeglądając różne oferty, możesz znaleźć oznaczenia takie jak H2 czy H3. Czy jednak wiesz, co one oznaczają?

Właściwy stopień twardości powinien zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru ciała oraz podparcie dla kręgosłupa. Jednak, aby dobrze dobrać materac, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wagę;
  • pozycję spania;
  • indywidualne preferencje.

Symbole H1-H5 zaś pozwalają na wybór materace względem naszej wagi:

  • H1 - materac miękki - dla osób poniżej 60 kg;
  • H2 - materac średnio miękki - dla osób o wadze 60-80 kg;
  • H3 - materac średnio twardy - dla osób o wadze 80-100 kg;
  • H4 - materac twardy - dla osób o wadze powyżej 100 kg;
  • H5 - materac bardzo twardy - dla osób o wadze powyżej 100 kg (i masywnej budowie).

Oprócz tego weź pod uwagę pozycję, w jakiej najczęściej śpisz. Przykładowo osoby śpiące na wznak zwykle potrzebują twardszego materaca, który zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Co innego w przypadku spania na boku, kiedy potrzebny jest większy model, który pozwoli na odciążenie stawów barkowych i biodrowych. Z kolei osoby śpiące na brzuchu zazwyczaj potrzebują materaca o średniej twardości, który odpowiednio wesprze ich kręgosłup w takiej pozycji.

Wybór materaca a zdrowie

Czasy, kiedy eksperci zalecają spanie na podłodze w przypadku bólu pleców, na szczęście już minęły. Dzisiaj wiemy już znacznie więcej na temat tego, jak dobierać materac, aby zapobiegać bolesnym dolegliwościom.

Materac ma bowiem wpływ nie tylko na jakość snu, ale również na zdrowie. Zwróć uwagę na to, że w łóżku jesteśmy nawet przez ⅓ swojego życia. Jeśli większą ilość czasu spędzimy na niewygodnych i niedopasowanych materacach, prędzej czy później odczujemy tego skutki.

Dobrą podporę dla kręgosłupa jest kluczowa, aby uniknąć problemów z plecami, szyją czy stawami. Niewłaściwie dobrany materac może prowadzić do przeciążeń mięśni, zwyrodnienia krążków międzykręgowych i bólu pleców podczas wstawania.

Wybór materaca dla zdrowego kręgosłupa

Jaki materac wybrać, kiedy boli Cię kręgosłup? W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się modele piankowe, lateksowe oraz sprężynowo-kieszeniowe. Zdecydowanie gorzej dają sobie rade materace bonellowe, które nie zapewniają indywidualnych punktów podparcia.

Aby zadbać o swoje zdrowie, materac powinien być również wybrany zgodnie z naszą wagą, o czym pisaliśmy już wcześniej.

Materac a alergia

Alergicy powinni zwrócić uwagę na materace o właściwościach antyalergicznych. Będą to np.:

  • materace piankowe - charakteryzują się dobrą wentylacją;
  • materace lateksowe - wykonywane z naturalnego materiału - drewna kauczukowego lub z syntetycznego lateksu;
  • materace kokosowe - wykonane z włókien kokosowych, cechujące się dobrą wentylacją, trwałością i właściwościami antyalergicznymi.

Wentylacja tutaj jest kluczem. Odpowiednia cyrkulacja powietrza zapobiega bowiem rozwojowi roztoczy oraz innych drobnoustrojów, które mogą przyczynić się do rozwoju alergii.

Czym są strefy materaca?

Szukasz najlepszego materaca? Sprawdź, ile stref twardości oferuje. Są to specjalnie wyznaczone obszary o różnych stopniach twardości tak, aby idealnie dopasowywały się do kształtu Twojego ciała.

Poszczególne modele materacy mogą różnić się liczbą stref. Najczęściej jednak możesz spotkać się z:

  • trzema strefami twardości - zapewniają wsparcie dla górnej, środkowej i dolnej części ciała. Odpowiadają za stabilizację bioder i ochronę odcinka lędźwiowego;
  • pięcioma strefami twardości - oferują dodatkowe wsparcie dla barków i bioder, co jest szczególnie ważne dla osób śpiących na boku. Pozwalają także zredukować nacisk na ramiona dzięki dodanej strefie pośredniej;
  • siedmioma strefami twardości - zapewniają precyzyjne dopasowanie materace do kształtu ciała i zmniejszenie nacisku na poszczególne części. Uważa się je za najzdrowsze, a tym samym - za najlepsze materace.

Dlaczego to takie ważne? Strefy materaca prowadzą do równomiernego rozłożenia nacisku, a także do utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa. Dzięki temu zmniejszają ryzyko bólu pleców, szyi czy stawów. Są one zatem polecane osobom, które na co dzień borykają się z bolesnymi dolegliwościami.

Higiena i pielęgnacja materaca

Mimo że materaca nie można uprać, wciąż możesz zadbać o jego higienę. W tym celu sięgnij po szczotkę lub wilgotną szmatkę, aby przetrzeć materiał. Warto również raz na jakiś czas go wywietrzyć.

Sprawa jest o wiele łatwiejsza, jeżeli korzystasz z pokrowca, którego możesz zdjąć. W takim wypadku włóż go do pralki i wypierz według wskazówek podanych na metce.

Pamiętaj też o obracaniu materaca, jeśli masz model dwustronny. Zdecydowana większość materacy ma właśnie takie właściwości. Dzięki temu możesz z nich korzystać po obu stronach. Wiele osób zapomina jednak o tym, że należy je regularnie obracać - średnio co 6 miesięcy.

Podsumowanie

materac piankowyWybór odpowiedniego materaca może znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie i komfort snu. Jednak uwzględniając jego twardość, rodzaj, strefy wsparcia oraz indywidualne potrzeby, znajdziesz najlepszy dla siebie materac.

Pamiętaj, że dobry sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto zainwestować w materac, który sprawi, że każda noc będzie prawdziwym wypoczynkiem.

Zachęcamy do kontaktu z łódzkim producentem materacy Tecomat Łódź.