Materac memory - dlaczego warto go wybrać?

Znasz to uczucie po źle przespanej nocy? Nie możesz znaleźć odpowiedniej pozycji, przewracasz się z boku na bok, a Twoje plecy buntują się przeciwko niewygodnemu materacowi? Przekonaj się do pianki termoelastycznej. Poznaj zalety i właściwości materacy memory.

Czym jest pianka memory?

Materace memory, zwane również materacami z pianką visco lub materacami termoelastycznymi, są coraz częściej wybierane przez osoby ceniące sobie wygodę w trakcie snu i uczucie otulenia. Czy jednak znasz ich historię oraz wiesz, co sprawia, że są one tak wyjątkowe?

Technologia pianki memory (z ang. memory foam) została opracowana na potrzeby NASA w drugiej połowie XX wieku. Miała ona zapewniać większy komfort oraz ochronę dla astronautów podczas startowania rakiet kosmicznych. Z czasem została wprowadzona na rynek komercyjny. Dzisiaj możemy się z nią spotkać nie tylko w przypadku materacy, ale także mebli.

Zaletą pianki termoelastycznej jest sposób, w jaki została zaprojektowana. Reaguje ona bowiem na wagę i temperaturę ciała, tym samym dopasowuje się do jego kształtu, zapewniając odpowiednie wsparcie. Następnie zaś powoli wraca do swojego pierwotnego kształtu.

Wady i zalety materacy z pianką memory

Materace piankowe to dla wielu kuszący wybór. Przyciągają one licznymi zaletami związanymi z większym komfortem w trakcie snu, a także zmniejszeniem nacisku wywieranego na ciało. Przed ich wyborem warto dowiedzieć się więcej na ich temat. Poznaj wady i zalety materacy z pianką memory.

Zalety materaca memory

Dowiedz się, jakie są najczęstsze powody, dla których materace z pianki termoelastycznej cieszą się taką popularnością:

    • większy komfort w trakcie snu - materace memory idealnie dopasowują się do naszego ciała, reagując na jego ciężar oraz temperaturę. Dzięki temu pozwalają na pełne rozluźnienie mięśni w trakcie snu, a także zapewniają optymalne wsparcie dla kręgosłupa;

    • mniejszy nacisk na ciało - właściwości pianki termoelastycznej sprawiają, że ciśnienie jest rozłożone na całe ciało. Pozwala to zmniejszyć punkty nacisku, zapobiegając bolesnym dolegliwościom i uczuciu dyskomfortu;

    • poprawa krążenia krwi - dzięki równomiernemu rozłożeniu ciśnienia, materace memory mogą pomóc w poprawie krążenia krwi. Tym samym zapobiegają one nie tylko dyskomfortowi, ale również drętwieniu kończyn w trakcie nocy;

    • optymalne podparcie dla kręgosłupa - pianka memory dostosowuje się do ciała, co pozwala kręgosłupowi utrzymać naturalną pozycję podczas snu. Jest ona zatem zalecana osobom cierpiącym na różnego rodzaju bóle pleców czy stawów;

    • zapobiega reakcjom alergicznym - materace memory w zdecydowanej większości są hipoalergiczne i odporne na roztocza, co może pomóc w ograniczeniu potencjalnych reakcji alergicznych.

Wady materaca memory

Jak każdy produkt materace memory mogą nie sprawdzić się u każdego. Co zaliczamy do ich wad? Przede wszystkim:

    • możliwość przegrzania - materace memory są znane z tego, że zatrzymują ciepło. Dla osób, które mają tendencję do przegrzewania się podczas snu, może to stwarzać problem. Warto wtedy wypróbować modele z dodatkowymi funkcjami chłodzącymi.

    • wyższy koszt - cena materaca z pianki termoelastycznej może być wyższa niż w porównaniu do modeli sprężynowych. Z drugiej strony jednak wyróżnia je trwałość i większy komfort snu. Z tego powodu mogą być opłacalną inwestycją.

Niemniej jednak materace z pianki termoelastycznej to dla większości osób pewny zakup. Dobrze dobrany i dopasowany względem naszych potrzeb materac, pozwoli nam cieszyć się komfortowym snem każdej nocy.

Materac memory - dla kogo?

Z całą pewnością materace termoelastyczne sprawdzą się u każdej osoby, która ceni sobie wysoki komfort snu. Komu jednak będą one odpowiadały najbardziej? Przede wszystkim osobom, które:

    • mają problem z bólem kręgosłupa i stawów - materace dopasowują się bowiem do kształtu ciała i zmniejszają nacisk na kręgosłup i stawy;

    • źle śpią - pianka termoelastyczna może pomóc utrzymać ciało w stabilnej pozycji przez całą noc, zmniejszając potrzebę częstego przewracania się czy zmiany pozycji;

    • lubią uczucie ciepła i otulenia - tego rodzaju materace są znane z tego, że zatrzymują ciepło, a leżąca na nich osoba ma uczucie otulenia i lekkości;

    • dla par - dzięki właściwościom pianki memory, ruchy jednej osoby nie są przenoszone na drugą stronę łóżka, co pozwala obu partnerom na spokojny sen;

    • dla alergików - materace termoelastyczne są odporne na roztocza, pleśń oraz drobnoustroje. Dzięki temu mogą być używane przez osoby cierpiące na alergie.

Jak wybrać materac memory?

Nawet najlepszy materac będzie dla nas niewygodny, jeśli nie wybierzemy go, uwzględniając nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Na co zwrócić uwagę?

Twardość materaca

To kluczowy aspekt, który decyduje o tym, czy spanie na danym materacu będzie dla nas wygodne. Od czego ono zależy? Przede wszystkim od wagi:

    • H1 - miękkie materace, dla osób o wadze do 60 kg;

    • H2 - średnio miękkie materace, dla osób o wadze 60-80 kg;

    • H3 - średnio twarde materace, dla osób o wadze 80-100 kg;

    • H4 - twarde materace, dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Jednak to nie wszystko. Nie bez znaczenia jest również ulubiona pozycja. Dlaczego? Osoby, które śpią na boku, mogą potrzebować miększego materaca, który będzie lepiej dopasowany do kształtu ciała. Z kolei osoby, które śpią na plecach lub brzuchu, mogą potrzebować twardszego modelu, który zapewni optymalne wsparcie dla kręgosłupa.

Rozmiar materaca

Materac nie powinien być za mały. Co to oznacza? Na ogół przyjmuje się, że jego długość powinna być o około 20 cm dłuższa od naszej wysokości. Istotna jest również szerokość. Osoba, która śpi sama, powinna mieć materac o szerokości co najmniej 90 cm.

Rozmiar materaca ma również znaczenie w przypadku dzieci. Z uwagi na ich dynamiczny rozwój, warto zainteresować się  większym modelem tak, aby mógł być używany przez dłuższy czas.

Certyfikaty i gwarancje jakości

Przy wyborze materaca memory, warto zwrócić uwagę na certyfikaty i gwarancje jakości. Certyfikaty mówią nam o tym, że materac został przetestowany pod kątem obecności szkodliwych substancji i spełnia określone standardy jakości. Wydłużona gwarancja z kolei może dać pewność, że w razie problemów producent zapewni odpowiednią pomoc.

Na koniec pamiętaj jednak, że to, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla drugiej. Dlatego przed wyborem materaca memory dla siebie warto przetestować kilka różnych modeli, aby wybrać ten właściwy.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca to decyzja, która może wpłynąć na jakość naszego snu, a co za tym idzie - nasze codzienne funkcjonowanie. Materace memory oferują szereg zalet takich jak komfort snu, wsparcie dla kręgosłupa czy stawów, a także właściwości antyalergiczne. Pamiętaj jednak, że wybór materaca to indywidualna decyzja. Dlatego wypróbuj kilka różnych opcji i znajdź taką, która zapewni Ci największą wygodę.