Futony to materace pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni. Są tam niesamowicie popularne i stanowią praktycznie podstawowe wyposażenie każdego japońskiego domu. Ich europejskie odpowiedniki znacznie różnią się od swojego pierwowzoru, choć można znaleźć pomiędzy nimi cechy wspólne.

Futon – czym się wyróżnia?

futonWarto zacząć od tego, czym jest futon. Japońskie mieszkania zazwyczaj charakteryzują się niewielkim metrażem, przez co nierzadko dostępne pomieszczenia muszą pełnić kilka ról. Nie inaczej jest w przypadku sypialni — wielu Japończyków nie może pozwolić sobie na osobne pomieszczenie do spania, przez co korzysta z futonów układanych na podłodze. Jako podkład pod tradycyjne futony często stosuje się maty tatami. W ciągu dnia taki materac można z powodzeniem schować i zyskać przestrzeń. Japoński futon w odróżnieniu od ich zachodnich odpowiedników jest znacznie cieńszy. Dlaczego? To proste — Azjaci są na ogół lżejsi i mniejsi od Europejczyków. Do wypełnienia tego materaca używa się zazwyczaj wełny, bawełny, a nawet słomy lub puchu. Aby zadbać o ich odpowiedni stan, futony są wietrzone i odkurzane za pomocą specjalnych trzepaczek z bambusowego drewna. W przypadku zachodnich odpowiedników futonów naturalne wypełnienia często zastępowane są przez pianki termoelastyczne lub pianki wysokoelastyczne, które zapewniają odpowiednie podparcie kręgosłupa i dobry wypoczynek. Oczywiście na rynku europejskim również występują futony z naturalnym wkładem, takim jak wełna, włókna kokosowe czy bawełna, ale zazwyczaj są one adresowane do mniejszych osób.

Futon, czyli japoński sposób na zdrowie

materac futonowyTradycyjne futony to przede wszystkim bardzo prozdrowotne podłoża do spania. Ze względu na naturalne wypełnienie są całkowicie wolne od sztucznych materiałów, co ma duże znaczenie dla osób z wrażliwą skórą. Tradycyjne japońskie materace futonowe mają świetną cyrkulację powietrza, dzięki czemu latem zapobiega nadmiernej potliwości, a zimą chroni przed zbytnim wychłodzeniem. Niewielkie gabaryty pozwalają również na łatwe częste wietrzenie, zarówno na przydomowym trzepaku, jak i na balkonie w bloku. Oczywiście ich europejskie odpowiedniki posiadające sztuczne wypełnienie również są korzystne dla alergików, a dodatkowo mają podobne właściwości, jeśli chodzi o łatwość ich przechowywania i transportowania.

Europejski materac futonowy to doskonały odpowiednik swojego japońskiego pierwowzoru, który łączy w sobie nowoczesność z tradycją. Dzięki najwyższej jakości materiałom, producent materacy jest w stanie wytworzyć doskonałe materace do snu i wypoczynku. Jeśli dodatkowo odpowiednio zadbamy o nasz futon, to może on posłużyć nam długie lata.