Kto choć raz doświadczył snu na wygodnym materacu, ten zgodzi się z opinią, że jest on podstawą dobrego wypoczynku i głębokiego, odprężającego snu. Obecnie producenci oferują szeroką gamę materacy, z których każdy posiada inne wypełnienie. Jednak nadal najpopularniejszymi materacami są materace sprężynowe i materace piankowe. Jakie więc ich zalety i ewentualne wady?

Sprężyna ukryta w kieszeni

Materac kieszeniowyCzym w ogóle jest materac kieszeniowy? To nic innego jak materac sprężynowy, który skonstruowany jest w taki sposób, by sprężyny działały niezależnie od siebie. Każda z nich umieszczona jest w specjalnej, klejonej komorze, dzięki czemu „aktywują” się one tylko pod wpływem nacisku punktowego, a nie wtedy, gdy jedna z pobliskich sprężyn zostanie naprężona. Ciekawym aspektem wyróżniającym tenże materac jest także fakt, iż każda sprężyna ma inny stopień twardości. Co to oznacza? Otóż w miejscach, w których przewidywany jest wyższy nacisk - czyli głównie w obrębie torsu – umieszczono sprężyny twardsze, gdzie w miejscach małego naprężenia takich jak okolice stóp czy głowy znajdują się te o mniejszym naciągu. W ostatecznym rozrachunku pozwala to na znacznie lepsze podtrzymanie ciała, co przedkłada się na większy komfort snu.

Piankowa nowoczesność

Piankowy materac kojarzony jest często nadal kawałkiem zwykłej gąbki obciągniętej materiałem. To oczywiście błąd, ponieważ nowoczesne materace piankowe to produkty tworzone z pianek poliuretanowych i lateksowych, które zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. W przypadku dużych materaców dla dwóch osób nie bez znaczenia może być fakt, iż ten rodzaj materaca doskonale amortyzuje ruchy partnera, a w dodatku odpowiednio dopasowuje się do kształtu sylwetki i zapewnia podparcie kręgosłupa. Z całą pewnością nowoczesne wypełnienia sprzyjają alergikom, ponieważ w ich wnętrzu znacznie trudniej rozwijają się alergeny roztoczy. Aby wydłużyć trwałość materaca, powinno się go co jakiś czas obracać na drugą stronę, aby zanadto nie wygniótł się w jednym miejscu. Materac piankowy jest zdecydowanie lżejszy od sprężynowego, przez co bez trudu z tą czynnością poradzą sobie również osoby starsze lub słabsze.

Teoretycznie po lekturze tego tekstu mogłoby się wydawać, że wybór materaca piankowego jest wyborem oczywistym. Jednak nie jest to do końca prawdą. Tak naprawdę najwięcej zależy od naszych osobistych preferencji oraz oczywiście od możliwości finansowych. Bez obaw — każdy może i powinien pozwolić sobie na zakup wygodnego materaca od producenta, bo zdrowy sen jest podstawą dobrego funkcjonowania.