Przesypiamy średnio 1/3 naszego życia, a ten czas jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Z tego powodu należy zachować ostrożność przy wyborze materaca i musimy liczyć się z oznakami, takimi jak odkształcenia i plamy — wskazujące, że nadszedł czas, aby go wymienić. Materace mają datę ważności i informację tę należy zawsze przeczytać na etykiecie produktu. Na ogół wytrzymują około 5 do 10 lat, w zależności od modelu i jakości użytych materiałów. Istnieje jednak możliwość przedłużenia tych terminów.

W tym artykule zebraliśmy wskazówki, jak dbać o materac, aby przedłużyć jego żywotność, utrzymując go w dobrym stanie, aby zapewnić dobrą jakość snu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Znaczenie pielęgnacji materaca — Tecomat — producent materacy Łódź

Okres użytkowania materaca jest bezpośrednio związany z jakością produktu i rodzajem materiału użytego do jego produkcji. Materace wykonane z pianki powinny być zmieniane co pięć lat. Zniekształcony produkt powoduje bóle mięśni i nieprzespane noce — możesz budzić się zmęczony i chory. Podobnie, gdy materac ma w sobie wilgoć, kurz i plamy impregnowanego brudu, może powodować alergie oddechowe, a nawet skórne.

Dlatego fundamentalne znaczenie ma dbałość o produkt w celu zapewnienia komfortu i dobrego samopoczucia. Oto kilka ważnych wskazówek, jak dbać o materac, aby przedłużyć jego żywotność i zapewnić spokojny sen.

Okresowo obracaj materac

Z biegiem czasu materac może wykazywać pewne odkształcenia, z ugięciem w jednym lub kilku punktach. Wynika to z „efektu pamięci” pianki lub sprężyny, wywołanego codziennym naciskiem masy ciała i sprawia, że produkt jest szkodliwy dla kręgosłupa. Dlatego ważne jest, aby obracać materac, żeby skompensować zużycie niektórych części produktu.

Wraz z postępem technologii wiele materacy nie potrzebuje już tego działania. Z tego powodu ważne jest, aby sprawdzić instrukcję obsługi lub etykietę produktu.

Użyj pokrowca ochronnego

Stosowanie pokrowców ochronnych jest ważne, ponieważ ogranicza bezpośredni kontakt ciała z materacem, tworząc barierę przed potem, drobnoustrojami i innymi substancjami. Zobacz naszą kategorię — pokrowce na materac. Ta ochrona wydłuża również żywotność tkaniny pokrywającej produkt. Pokrowce mają również tę zaletę, że są łatwe do czyszczenia, ponieważ można je prać.

Należy pamiętać, że nie zaleca się stosowania pokrowców na materac z tworzyw sztucznych, ponieważ uniemożliwiają one oddychanie materacowi i sprzyjają namnażaniu się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Wietrz materac co jakiś czas

Ogólnie rzecz biorąc, nadmierna wilgoć i nieodpowiednia wentylacja sprawiają, że materace są narażone na działanie roztoczy, bakterii i grzybów. W ten sposób, gdy tylko jest to możliwe, zostawiaj otwarte drzwi i okna, aby ułatwić cyrkulację powietrza. Jest to działanie, które w znacznym stopniu przyczynia się do trwałości materaca, a także do poprawy jakości powietrza w otoczeniu.

Co zrobić w przypadku zawilgocenia się materaca?

Jeśli materac wchłonął trochę wilgoci, pozostaw go na 30 minut na pośrednie działanie promieni słonecznych. Bezpośrednia ekspozycja na słońce może wysuszyć struktury produktu.

Nawet modele, które mają otwory wentylacyjne lub są antyalergiczne, muszą być wentylowane. Z tego powodu zaleca się codzienne zdejmowanie pościeli i pozostawienie materaca na zewnątrz przez 30 minut przed ułożeniem.

Jeśli nie jest to możliwe, spróbuj wietrzyć swój materac przez 2 do 3 godzin tygodniowo. Ważne jest również, aby nie przykrywać go kocem, ponieważ produkty te utrudniają wentylację.

Nie kładź się w jednym miejscu

Materace mają za zadanie wspierać ciężar ciała w sposób rozłożony. W ten sposób należy uważać, aby materac nie miał zapadniętych obszarów. W tym celu należy uniemożliwić dzieciom skakanie po produkcie, ponieważ z czasem mogą wystąpić zmiany spowodowane uszkodzeniem konstrukcji.

Nie zaleca się również codziennego siadania w tym samym miejscu na materacu, aby np. włożyć buty, ponieważ powoduje to również zniekształcenia na powierzchni. Zmiany te nie tylko uszkadzają produkt, ale również skracają jego żywotność, zakłócając również prawidłową pozycję ciała podczas snu.

Siedząc na materacu, staraj się skoncentrować ciężar ciała w odległości około 15 cm od krawędzi, aby uniknąć jego deformacji. Jeśli potrzebujesz go przez jakiś czas przechowywać, pozostaw go w pozycji stojącej, ponieważ ciężar konstrukcji ma tendencję do jej deformacji.

Regularnie zmieniaj pościel

Zmiana pościeli jest tak samo ważna, jak wentylacja materaca. Dzięki temu nie staje się atrakcyjnym środowiskiem dla mikroorganizmów. W tym sensie prześcieradła powinny być zmieniane co tydzień, a pokrowiec na materac co miesiąc.

Czyść swój materac prawidłowo

Do regularnego czyszczenia używaj odkurzacza co dwa tygodnie. Odkurzanie jest ważne, aby wyeliminować martwe komórki skóry, które są usuwane podczas odpoczynku. Materacy nie trzeba prać, ale jeśli trzeba usunąć plamy, wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką lub miękką gąbką z neutralnym mydłem i zimną wodą. W przypadku rozlania cieczy usuń nadmiar wilgoci ręcznikiem papierowym, aby wchłonąć wilgoć. Następnie spryskaj mieszanką zawierającą wodę i ocet, aby wyeliminować jakikolwiek zapach.

Po czyszczeniu pozwól materacowi wyschnąć

Należy pamiętać, że materac musi całkowicie wyschnąć przed wyłożeniem. Suszenie powinno być naturalne — nigdy nie używaj suszarki do włosów, ponieważ nadmiar ciepła może uszkodzić tkaninę i włókna pianki.

Zamów u nas swój materac — Tecomat — producent materacy Łódź

Jak widzieliśmy, dbanie o materac pomaga przedłużyć jego żywotność i zapewnia dobrą higienę produktu. W ten sposób możesz również zachować dobrą jakość snu i chronić zdrowie. Myślisz o zmianie materaca? Skontaktuj się z nami — Tecomat — producent materacy Łódź — pomożemy Ci wybrać odpowiedni materac!