Materac sprężynowy, materac kieszeniowy, materac lateksowy lub materac piankowy — o różnych gęstościach i rozmiarach. Każda osoba czuje się komfortowo, śpiąc na swoim materacu, ale pewne i jednomyślne jest to, że materac musi spełniać nasze oczekiwania dobrego samopoczucia, ponieważ spędzamy na nim jedną trzecią życia. Długotrwałe używanie złego, nieodpowiedniego lub źle utrzymanego materaca może powodować szereg problemów zdrowotnych, od łagodnego bólu pleców po poważniejsze konsekwencje.

Kto nie obudził się jeszcze bardziej zmęczony po koszmarnej nocy na niewygodnym materacu? Naucz się lepiej spać i opiekuj się jednym z największych partnerów w swoim życiu!

Jaki rodzaj materaca jest najlepszy?

Osoba, która skończyła 71 lat, spała 23 lata na materacu. Wydaje się, że to długo, ale jest to idealna ilość odpoczynku, aby uzupełnić energię i codzienną aktywność. Aby uzyskać naprawdę orzeźwiający sen, niezbędny jest wybór odpowiedniego materaca. Nasza waga i wzrost bezpośrednio wpływają na wybór gęstości, czyli twardości pianki – która skutecznie wspiera nasze ciało. Bardzo twarde materace są przyczyną napięcia mięśni. Gdy materac jest zbyt miękki, biodra, ramiona i uda nie znajdują podparcia, a to również powoduje dyskomfort podczas odpoczynku.

Jak kupić odpowiedni materac dla siebie?

Kupując, nie wstydź się wypróbować materaca, musisz na nim położyć się i przetestować poziom oferowanego komfortu. Pamiętaj, że będziesz mógł spędzić wiele lat z nowym produktem, więc wybór musi być całkiem słuszny.

Aby wybrać odpowiednią gęstość, rozważ następujące pomiary (stosunek gęstość x masa ciała):

Zmiana tekstu na:

 • H2 - do 80 kg,
 • H3 - do 100 kg,
 • H4 - do 120 kg,
 • H5 - idealny dla osób powyżej 140 kg.

Wymiary dotyczą materacy pojedynczych.

Materac lateksowy, sprężynowy czy piankowy? Tecomat — producent materacy Łódź

Oprócz wygody przy zakupie nowego materaca należy wziąć pod uwagę jego rodzaj:

 • piankowy,
 • sprężynowy,
 • lateksowy.

Pianka jest zwykle bardziej elastyczna, natomiast sprężyna jest bardziej wytrzymała. Z kolei materac lateksowy łączy dobre podparcie ciała z elastycznością i wygodą. Dokonuj zakupu zgodnie ze swoimi uwarunkowaniami.

Sprawdź kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealny materac

Zawsze miej na uwadze koszt. Nie musisz kupować najdroższego materaca, ale zbyt duże oszczędności mogą prowadzić do kosztów związanych z bólami pleców i koniecznością udania się do lekarza.

Materace sprężynowe i materace kieszeniowe lepiej dopasowują się do bioder i ramion i najlepiej nadają się dla par, które mają duże różnice wagowe.

Materace z pianką z pamięcią kształtu – to te, które odkształcają się pod wpływem ekstremalnego nacisku, pochłaniają energię uderzeń, a następnie powraca do swojego pierwotnego kształtu. Pianka z pamięcią kształtu została opracowana przez NASA, nazywana jest również „wiskoelastyczną”. Materac z pianki wiskoelastycznej jest idealny do zapobiegania bólom i dyskomfortowi i może być używany przez każdego.

Jakie problemy może spowodować niewłaściwy materac?

Ból pleców jest główną przyczyną nieobecności w pracy. Rocznie około ponad 116 000 osób musiało skorzystać z L4 lub z innego zwolnienia z pracy przez co najmniej dwa tygodnie z powodu tego rodzaju bólu. Liczba ta stanowi 4,71% wszystkich nieobecności w ciągu roku. Oprócz bólu, zły sen może przynieść wiele problemów zdrowotnych. Oto najważniejsze:

Bóle mięśni i problemy z plecami

Zły materac wpływa na ułożenie kręgosłupa podczas snu, co skutkuje szeregiem problemów, które powodują ból pleców i mogą promieniować na inne części ciała, docierając do mięśni i kości. Do najpoważniejszych chorób należą kifoza, lordoza i skolioza.

Stres i niepokój

Zły sen i niewyspanie się może zwiększyć wskaźniki lęku i depresji. Z każdą straconą godziną, młodzi ludzie, którzy śpią tylko sześć godzin dziennie, są dwa razy bardziej narażeni na rozwój tych problemów niż ci, którzy śpią osiem godzin.

Dobry sen równoważy ciało i umysł oraz pomaga regulować pracę mózgu.

Choroby układu krążenia

Czy wiesz, że zły materac może wpływać również na Twoje serce? Podczas snu nasz organizm uwalnia hormony odpowiedzialne za regulację układu sercowo-naczyniowego, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie serca i dróg, przez które krąży krew, zmniejszając ryzyko chorób. Jeśli nie śpimy dobrze, ta funkcja jest zagrożona.

Innymi słowy, dobry sen, oprócz tego, że jest niezwykle orzeźwiający, zmniejsza ryzyko wystąpienia arytmii, zawału mięśnia sercowego i zawału serca.

Nadwaga i otyłość

Ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie cierpi na otyłość i nadwagę. Zła dieta i siedzący tryb życia to główne przyczyny, ale zły sen przyczynia się również do pogorszenia jednego z głównych zła stulecia. Sen pomaga regulować metabolizm i funkcje endokrynologiczne, więc bezsenność, a nawet zły materac może odzwierciedlać trudności w odchudzaniu i zwiększać ryzyko rozwoju otyłości. Ponadto kiepskie spanie zwiększa apetyt.

Zaburzenia snu

Bezsenność, niepokój i niemożność zrelaksowania się w nocy. Zaburzenia snu mogą powodować poważne choroby, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Rozwiązanie tego problemu jest dość proste — zwracaj uwagę na jakość i datę ważności swojego materaca, aby zapewnić sobie spokojny sen przez całą noc.

Alergie i choroby układu oddechowego

Twój oddech może również zostać uszkodzony, jeśli materac nie będzie odpowiednio zadbany. Źle przechowywane i bez konserwacji mogą gromadzić pleśń, osady i szkodniki, powodując alergie u osób, które ich używają. Wśród głównych chorób można wymienić następujące z nich:

 • astma,
 • nieżyt nosa,
 • alergia skórna.

Aby uniknąć przejawów tych problemów, materac należy czyścić regularnie, przynajmniej raz w roku.

Kiedy jest odpowiedni czas na zmianę materaca?

Materace mają również datę ważności i muszą być od czasu do czasu zmieniane, aby zapewnić Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Produkty wysokiej jakości mają żywotność od pięciu do dziesięciu lat, ale niektóre marki i modele mogą przetrwać nawet 20 lat!

Ogólne zalecenie jest takie, że wymianę materacy, które większość ludzi zwykle ma w domu – należy przeprowadzać średnio co siedem lat. Jednak możesz zaobserwować kilka objawów, aby sprawdzić, czy nadszedł czas, aby kupić nowy. Jeśli Twój materac jest:

 • rozdarty,
 • nierówny,
 • z widocznymi sprężynami,

należy go wymienić. Jeśli Ty lub Twój partner przybraliście na wadze, zaleca się również ocenić, czy możliwe jest dalsze korzystanie z dotychczasowego materaca lub wymiany go na materac o większej gęstości i innym rodzaju materiału. Nadmierny ból pleców i nieprzespane noce również ujawniają potrzebę wymiany.

Niezbędna pielęgnacja może pomóc wydłużyć czas użytkowania materaca

Chcesz przedłużyć trwałość swojego materaca? Podstawowa pielęgnacja pomoże Ci przedłużyć żywotność tak ważnej rzeczy. Przewracaj go co 15 dni, unikając nadmiernego nacisku w jednym miejscu. Nigdy nie zginaj ani nie roluj materaca, ponieważ uszkodzi to jego strukturę. Łóżko to nie zabawka — nie pozwól dzieciom zamienić Twojego materaca w dmuchany domek. Używaj specjalnych pokrowców na materace, aby zapobiec grzybom i bakteriom.

Na koniec utrzymuj go w czystości. Wykonuj stałe sprzątanie i w razie potrzeby zamawiaj profesjonalne usługi do czyszczenia. W ten sposób dłużej utrzymasz materac w dobrym stanie i unikniesz wydawania dużych pieniędzy na jego wymianę.