Jak utrzymać materac w czystości? Kilka niezawodnych wskazówek!

Wiemy, że dobry sen jest niezbędny, aby nasz dzień był bardziej produktywny. A dobry stan materaca robi różnicę! Dlatego przygotowaliśmy 10 wskazówek, dzięki którym Twój materac będzie zawsze jak nowy, co pomoże Ci odpocząć i zapobiec chorobom i alergiom. Dlaczego utrzymanie materaca w dobrym stanie jest tak ważne? Dorośli powinni spać od siedmiu do ośmiu godzin na dobę, aby w pełni odnowić swoją energię. Potrzeba snu jest inna na każdym etapie życia i w niektórych przypadkach sięga 17 godzin na dobę – tak jak w przypadku noworodków. Jeśli spędzamy tak dużo czasu na spaniu, ważne jest, aby materac był wygodny i czysty, w przeciwnym razie narażamy się na szereg problemów.

Jakie są główne konsekwencje spania na materacu, który jest w złym stanie?

Sprawdź główne konsekwencje spania na materacu, który jest w złym stanie:

 • Bezsenność i inne zaburzenia snu — nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony, nie możesz się zrelaksować i zasnąć przez całą noc. A jeśli już zaśniesz, to możesz budzić się kilka razy w nocy, a rano w ogóle nie być wypoczętym. Z kiepskim materacem nasz organizm nie znajduje idealnej przestrzeni do spania, co uniemożliwia odpoczynek. A jeśli nie śpisz dobrze, to możesz mieć trudności z funkcjonowaniem w ciągu dnia, a nawet problemy z pamięcią.
 • Lęk i problemy z nerwami — podczas snu organizm reguluje szereg funkcji w naszym ciele, w tym hormony odpowiedzialne za naszą odporność oraz układ sercowo-naczyniowy i mózgowy. Jeśli materac jest źle dobrany lub zakurzony, nie możesz się porządnie wyspać, a całe funkcjonowanie podczas dnia jest osłabione i możesz mieć skłonność do lęku, który zaczyna się od prostych objawów, takich jak trudności z koncentracją.
 • Choroby sercowo-naczyniowe — sen pomaga regulować cały układ sercowo-naczyniowy poprzez hormony oddziałujące na krążenie i samo serce. Jeśli nie śpisz dobrze, układ sercowo-naczyniowy jest uszkodzony i istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca.
 • Alergie — nasze ciało spędza wiele godzin w kontakcie z materacem — który pochłania wilgoć i resztki skóry. W ten sposób powstaje idealne środowisko do rozwoju roztoczy i bakterii, które do rozmnażania potrzebują wilgotnego i ciepłego miejsca. Jeśli pomieszczenie nie ma wystarczającej wentylacji i światła, na materacu może rozwijać się też pleśń, która jest wywoływana przez grzyby. Wszystko to powoduje i pogarsza alergie oddechowe i skórne, a nowy i czysty materac jest najskuteczniejszym sposobem uniknięcia tych problemów.
 • Ból pleców — jeśli kiedykolwiek spędziłeś noc na złym materacu, wiesz, jak zmęczony i obolały możesz się obudzić. Z biegiem czasu produkt ulega deformacji i wtedy nasz organizm nie dopasowuje się już tak dobrze do swojej struktury, co powoduje duży dyskomfort i ból, zwłaszcza kręgosłupa. Aby uniknąć bólu pleców, materac należy wymieniać co pięć lub dziesięć lat, w zależności od wybranego modelu.

Nowy materac dopasowany do budowy ciała każdej osoby jest najbardziej polecany na spokojny sen, bez bólu i problemów z oddychaniem.

Jak sprawić, aby Twój materac był zawsze czysty

Pora snu to jedna z ulubionych chwil każdego dnia. Możesz się wygodnie położyć i odpocząć lub po prostu cieszyć się przez chwilę lenistwem. Aby jednak ta chwila była naprawdę przyjemna, konieczne jest zadbanie o czystość materaca. Z biegiem czasu na powierzchni materaca gromadzi się brud z różnych źródeł, co może być bardzo szkodliwe dla zdrowia, powodując różnego rodzaju alergie i zakłócając pracę układu oddechowego. Myśląc o tym, jak ważne jest utrzymywanie materaca w czystości, chcemy udzielić Ci kilka wskazówek.

3 wskazówki, jak utrzymać materac w czystości

 1. Zawsze używaj prześcieradła — wydaje się to oczywistą wskazówką, ponieważ używanie prześcieradła jest praktyką, która jest już dobrze ugruntowana w społeczeństwie. Jednak bardzo ważne jest podkreślenie znaczenia tego zastosowania, ponieważ to właśnie ta bariera z tkaniny zapobiega osadzaniu się na materacu wielu rodzajów zabrudzeń powierzchniowych, takich jak kurz. To wydłuży życie materaca i poprawi jakość Twojego snu.
 2. Okresowo obracaj materac — bardzo ważne jest, aby od czasu do czasu zmieniać położenie materaca. Oznacza to zarówno obrócenie jego o 180°, umieszczenie części, w której stopy znajdowały się w miejscu głowy, jak i odwrotnie, a także obrócenie twarzy od dołu do góry. Zapewni to, że wszystkie części będą używane równo i że jedna strona nie zużyje się znacznie bardziej niż druga.
 3. Nigdy nie zostawiaj mokrego materaca — jeżeli zdarzyło nam się zamoczyć materac, ważne jest, aby nawet jeśli uszkodzenie nie było duże, jak najszybciej wysuszyć go na słońcu lub przy użyciu narzędzia. Jeśli pozwolisz mu wyschnąć w sposób naturalny, może spleśnieć, tworząc środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się grzybów.

Jak czyścić materac?

Bez względu na to, jak bardzo się starasz, może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Z biegiem czasu często pojawiają się na przykład plamy potu. Jeśli masz w domu zwierzęta lub dzieci, mogą one również być przyczyną innych plam. Wypadki się zdarzają. Nie zawsze można zobaczyć brud na materacu, gdy mrużysz oczy, ale uwierz mi, materac jest jednym z miejsc, w którym gromadzi się najwięcej roztoczy, martwej skóry i bakterii. A te mikroorganizmy mogą powodować ataki nieżytu nosa, astmy, zapalenia spojówek i innych alergii oddechowych i skórnych. Dzieje się tak dlatego, że materac jest miejscem, w którym „pokarm” roztoczy, w tym przypadku kurz i martwa skóra, znajduje się obficie. Dlatego często zalegają na powierzchni materaca i poduszek.

Nie przejmuj się, gdy mówimy o martwej skórze. Jest to normalne i dzieje się stale w ludzkim ciele podczas odnawiania górnej błony skóry. Czyszczenie materaca pomaga chronić Ciebie i Twoją rodzinę przed problemami zdrowotnymi.

Jak czyścić materac?

Idealnie materace powinny być czyszczony przy każdej zmianie pościeli. Jest to sposób na wykorzystanie momentu odsłonięcia materaca i upewnienie się, że pościel jest czysta. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak wyczyścić materac. Przedmioty potrzebne do czyszczenia materaca:

 • 1 odkurzacz
 • 1 butelka z rozpylaczem lub sito
 • 2 szklanki sody oczyszczonej
 • 1 łyżka płynnego detergentu do prania

Jak krok po kroku wyczyścić materac?

 1. Zdejmij pościel i odkurz materac, usuwając kurz z powierzchni.
 2. Dodaj detergent do prania do sody oczyszczonej i rozpyl mieszankę na całym materacu.
 3. Pozostaw mieszaninę na około 30 minut.
 4. Ponownie odkurz materac i usuń sodę oczyszczoną z powierzchni.

Jak usunąć plamy z powierzchni materaca?

Podczas czyszczenia na materacu często pojawiają się suche plamy. W tego typu sytuacjach, pastowata mieszanka sody oczyszczonej, wody utlenionej i płynnego detergentu może pomóc w usunięciu plamy.

Składniki:

 • 1 szklanka nadtlenku wodoru,
 • ½ szklanki sody oczyszczonej,
 • 1 łyżka proszku do prania.

Sposób przygotowania:

 1. Wymieszaj składniki w misce, aż uzyskasz jednorodną mieszankę.
 2. Nanieś ściereczką na plamę i pozostaw na 30 minut.
 3. Namocz ściereczkę w ciepłej wodzie, delikatnie usuń miksturę i pozostaw do wyschnięcia.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z materaca?

Oprócz kurzu i roztoczy materac może mieć również nieprzyjemny zapach, jeśli nie był czyszczony przez dłuższy czas. Mieszanka sody oczyszczonej, detergentu do prania i nadtlenku wodoru może również pomóc w wyeliminowaniu tego typu problemów.

Składniki:

 • 1 szklanka nadtlenku wodoru
 • ½ szklanki sody oczyszczonej
 • 1 łyżka proszku do prania

Sposób przygotowania:

 1. Wymieszaj składniki w misce, aż uzyskasz jednorodną mieszankę.
 2. Nanieś ściereczką na plamę i pozostaw na 30 minut.
 3. Namocz ściereczkę w ciepłej wodzie, delikatnie usuń miksturę i pozostaw do wyschnięcia.

Jak usunąć pleśń z materaca?

Jeśli patrząc na swój materac bez pościeli, zauważysz czarne i zielone kropki, może to być pleśń. Tego typu sytuacja świadczy o dużym nagromadzeniu wilgoci w tapicerce, dlatego konieczne jest szybkie działanie.

 1. Przenieś materac w słoneczne miejsce i pozostaw go odsłoniętym tak długo, jak to możliwe. Promienie słoneczne pomagają odparować wilgoć i pomagają odzyskać jakość materaca.
 2. Gdy to zrobisz, wyczyść materac odkurzaczem i roztworem sody oczyszczonej i ponownie umieść go na słońcu. Jest to sposób na wyeliminowanie grzybów, które mogą jeszcze tam być.
 3. Dodatkowo warto sprawdzić, czy w pomieszczeniu i innych miejscach takich jak pleśń nie ma nadmiernej wilgoci.

Jeśli plamy nie znikną najbezpieczniejszą opcją będzie zakup nowego materaca.

Jak utrzymać materac w czystości?

Czyszczenie materaca jest niezbędne, aby utrzymać jakość tapicerki, a także zapobiegać problemom zdrowotnym. Jednak konieczne jest również dbanie o materac, aby pozostał zdatny do użytku. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać materac w czystości.

 1. Unikaj skakania po materacu,
 2. Pierz i zmieniaj pościel od 1 do 2 tygodni,
 3. Użyj ochraniacza na materac,
 4. Obracaj materac co 6 miesięcy,
 5. Materac należy czyścić niewielką ilością ciepłej wody z mydłem, gdy coś na niego spadnie.