Jaki materac dla dziecka? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jaki materac dla dziecka? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka wpływa na jego zdrowy kręgosłup, prawidłowy rozwój oraz spokojny sen. Dowiedz się, czym się kierować przed jego zakupem. W naszym artykule omówimy najważniejsze aspekty takie jak twardość, materiały, a także certyfikaty i atesty. Z nami wybierzesz materac dla dziecka dostosowany do jego wieku oraz potrzeb.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Im młodsze dziecko, tym więcej potrzebuje snu. Nic zatem dziwnego, że większość czasu spędza w łóżku. To zaś na czym śpi, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jakość snu oddziałuje nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na emocjonalne i umysłowe.

Dlatego tak ważne jest, aby od samego początku dzieci spały na materacach dostosowanych do ich wieku, które przyczynią się do ich prawidłowego wzrostu i zdrowego snu.

Jak to możliwe? Dobrze dobrany materac dla dziecka ma ogromne znaczenie dla jego ogólnego rozwoju. Nie tylko bowiem zapewnia komfort, ale również dba o prawidłowe ułożenie kręgosłupa, utrzymanie temperatury ciała oraz higieny poprzez skuteczną wentylację. Wszystko to składa się na zdrowy i regenerujący sen, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W artykule omówiliśmy takie aspekty wyboru materaca dla dzieci jak:

  • twardość;
  • wykorzystany materiał;
  • certyfikaty i atesty;
  • wentylacja i termoregulacja;
  • wiek dziecka.

Jaka twardość materaca dla dziecka?

Jak wybrać materac dla dziecka? Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką jest twardość. Z jednej strony waga noworodka jest na tyle niewielka, że nie wywiera zbyt dużego nacisku. Z drugiej jednak zbyt twardy materac nierównomiernie podpiera ciało, co w konsekwencji może prowadzić do wad kręgosłupa.

Jaka twardość będzie zatem najlepsza? Tutaj niestety wiele zależy od czynników indywidualnych. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Z całą pewnością jednak materac dla dziecka powinien być średnio-twardy, aby dobrze dopasowywał się do ciężaru ciała.

Co więcej, w sklepach można się spotkać z dwoma strefami twardości materaca po dwóch stronach. Taka konstrukcja pozwala rodzicom na dostosowanie go do zmieniających się potrzeb dziecka w miarę jego wzrostu.

Materiały i technologie w materacach dla dzieci

Podczas wyboru materaca dla dziecka nie kieruj się wyłącznie jego twardością. Sprawdź również materiały oraz technologie, z jakich został on wykonany.

Materace z pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w materacach dla dzieci. Charakteryzuje się właściwościami higienicznymi i antyalergicznymi. Warto zwrócić uwagę na pianki o wysokiej gęstości. Zapewniają one lepsze wsparcie dla kręgosłupa i trwałość materaca. Nie ulegają one szybko odkształceniom, dzięki temu mogą być używane tak długo, jak na to pozwala wiek dziecka.

Materace dla dzieci z pianki termoelastycznej

Pianka termoelastyczna reaguje na ciepło i ciężar ciała. Idealnie dopasowuje się do jego kształtu i zapewnia doskonałe wsparcie dla kręgosłupa. Ponadto sprawia uczucie ciepłego otulenia się, co może być komfortowe dla naszych pociech. Jest polecana zwłaszcza dla nastolatków.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Nie bez powodu ten typ materaca jest polecany zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. Zapewnia bowiem idealną cyrkulację powietrze, a jednocześnie równomiernie rozkłada ciężar ciała. Dzięki temu podpiera ciało dziecka na całej długości, a do tego zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.

Materace lateksowe dla dzieci

Lateks to naturalny materiał pochodzący z drzewa kauczukowego. Charakteryzuje się elastycznością i trwałością. Materace lateksowe są antyalergiczne, oddychające i zapewniają dobrą termoregulację. Dlatego mogą być używane w przypadku młodszych i starszych dzieci.

Materace sprężynowo-kieszeniowe

Sprawdzą się w przypadku dzieci powyżej 6 roku życia, kiedy ich ciężar pozwala na odpowiedni nacisk i prawidłowe podparcie ciała. Są również odporne na zapadanie się, co przekłada się na ich trwałość.

Co więcej, materace kieszeniowe charakteryzują się umieszczeniem sprężyn w osobnych kieszeniach. Dzięki temu pracują one niezależnie, zwiększając komfort snu. Tym samym są polecane w przypadku dwuosobowych łóżek dla rodzeństwa - ruchy jednej strony, nie będą przenoszone na drugą.

Zwróć uwagę na certyfikaty i badania

Sprawdzenie certyfikatów i atestów pozwala sprawdzić m.in. czy, do produkcji materacy nie użyto żadnych szkodliwych substancji takich jak toksyczne kleje czy innych produktów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Aby upewnić się, że materac dla dziecka jest bezpieczna, sprawdź, czy posiada on np.:

  • certyfikat Oeko-tex - jest to międzynarodowa norma dla wyrobów włókienniczych przeznaczonych do kontaktu ze skórą. Gwarantuje on, że materiały użyte do produkcji materaca są wolne od szkodliwych substancji.
  • atest Państwowego Zakładu Higieny - jest wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Gwarantuje, że produkt nie wpływa negatywnie na zdrowie i środowisko.
  • pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka - najstarsza jednostka w Polsce, która weryfikuje produkty pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego oraz prawidłowego rozwoju. Z jej opinią można się spotkać nie tylko w przypadku materacy, ale także innych produktów przeznaczonych dla dzieci oraz kobiet w okresie okołoporodowym.

Wentylacja i termoregulacja - dlaczego jest istotna?

Dzieci podczas snu są szczególnie ruchliwe. Wpływa to m.in. na ich potliwość, która może być większa w młodzieńczych latach. Właśnie ze względu na przegrzewanie się podczas snu materac dla dziecka powinien zaplanować cyrkulację powietrza oraz termoregulację.

Materace o dobrej wentylacji pozwalają na swobodny przepływ powietrza, co pomaga utrzymać świeżość i higienę. Ponadto zapobiegają rozwojowi roztoczy i drobnoustrojów, które powodują alergie i inne problemy ze zdrowiem. Zaliczamy do nich przede wszystkim materace wykonane z pianki (np.: wysokoelastycznej i termoaktywnej) oraz lateksu.

Wiek dziecka a właściwe wymiary materaca

Nie wiemy, w jakim wieku są Twoje dzieci. Jedno jednak wiemy na pewno. Zakup materaca dla dziecka nie jest pierwszym lepszym wyborem. Decydującą rolę odgrywa wiek Twojej pociechy. Dlatego opisaliśmy najważniejsze kryteria dla różnych grup wiekowych, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Jaki materac dla dziecka (2 lata)?

W wieku dwóch lat dzieci nadal potrzebują podparcia - szczególnie w okolicy głowy i szyi. Jednocześnie ważne jest, aby materac nie był zbyt miękki, co może prowadzić do nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa.

Dlatego dla dwulatków sprawdzi się materac o średniej twardości. Powinien on zapewnić podparcie dla delikatnej szyi i głowy oraz stabilne wsparcie dla kręgosłupa.

Doskonałym wyborem będą materace z dwiema strefami twardości, o których pisaliśmy powyżej. Pozwalają one na dostosowanie ich do potrzeb dziecka w miarę jego wzrostu.

Zwróć także uwagę, że dzieci w tym wieku są bardziej narażone na alergie. Z tego powodu materac powinien być wykonany z materiałów antyalergicznych, takich jak pianka czy lateks. Warto również dokupić zdejmowany pokrowiec, który można w każdej chwili wyprać.

Jaki materac dla dziecka (4 lata)?

Każdy rodzic 4-latka wie, że jest to czas, kiedy jego pociecha zaczyna intensywnie rosnąć i dotychczasowe łóżeczko staje się za małe. Wraz z jego wymianą dochodzi też wybór nowego materaca. Jaki sprawdzi się najlepiej w tym wieku?

Przede wszystkim taki, który będzie odpowiednio podpierał ciało dziecka. Z tego powodu zaleca się materace wysokoelastyczne lub lateksowe.  Zapewniają one właściwy komfort termiczny, a także cyrkulację powietrza.

Warto również zainwestować w hipoalergiczny pokrowiec na materac, który można łatwo zdjąć i wyprać. Zapewni on czystość i higienę w przypadku nagłych, nocnych wypadków.

Jaki materac dla dziecka (6 lat)?

Kiedy na horyzoncie pojawia się szkoła, a pociecha rośnie nam jak na drożdżach, wielu rodziców decyduje się na zakup nowego materaca dla dziecka w wieku ok. 6 lat. Na co warto zwrócić wtedy uwagę?

W sypialni 6-latka nie powinno zabraknąć dobrze dobranego materaca wykonanego z pianki wysokoelastycznej lub lateksu. To też jest wiek, w którym można powoli testować materace sprężynowe. Waga dziecka bowiem jest wtedy odpowiednio ciężka, aby materac mógł dostosować się do krzywizny kręgosłupa.

Warto również zwrócić uwagę na właściwości termoregulacyjne i wentylacyjne materaca, ponieważ dzieci w tym wieku często się przegrzewają podczas snu.

Jaki materac dla dziecka - podsumowanie

Zakup odpowiedniego materaca dla dziecka to inwestycja w jego zdrowie i dobre samopoczucie. Dzięki niemu masz wpływ na zminimalizowanie ryzyka alergii czy wad kręgosłupa. Podczas jego wyboru weź pod uwagę nie tylko twardość, ale także wykorzystane materiały, certyfikaty oraz właściwości wentylacyjne i termoregulacyjne. Dzięki temu zapewnisz swojemu dziecku zdrowy i spokojny sen, który przyczyni się do jego prawidłowego rozwoju.

Jak wybrać odpowiedni materac dla swojego dziecka?

Sprawdź nasze różne materace dziecięce:

Wybór materaca dla dzieci jest równie ważny, jak dla niemowlaka. Twoje dziecko będzie z niego korzystać średnio od 3 do 15 roku życia. W tym czasie jego rozmiar się podwoi, a waga znacznie wzrośnie, dlatego niezbędny jest materac wysokiej jakości. Oprócz małych materacy dla dzieci, w naszym sklepie znajdziesz również materace dla dzieci 80x160 i 90x200.