Miękkość, możliwość otulenia, a także zapobieganie bólom kręgosłupa - właśnie w taki sposób można opisać najlepsze miejsca do spania, a konkretniej najistotniejsze elementy łóżka, jakim są materace. Nie każda osoba zdaje sobie z tego sprawę, lecz to im zawdzięcza się możliwość aktywnego i energicznego funkcjonowania kolejnego dnia lub w przypadku niskiej jakości, zupełną odwrotność - brak energii oraz rozmaite bóle. By móc każdemu zapewnić komfort, producenci materacy z Łodzi oraz wielu innych miast, regularnie decydują się na ulepszanie klasycznych konstrukcji na nowy styl. Przykładem tego mogą być nowoczesne materace bonellowe czy też europejskie warianty futonów, o których można przeczytać w poniższym tekście - zapraszamy!

Futon - posłanie dla miłośników orientu

Nazwa „futon” może początkowo niejednej osobie nastręczać nie lada problemów z interpretacją. Nic dziwnego, gdyż ich popularność w Polsce okazuje się jeszcze stosunkowo niewielka. Posłanie, o którym mowa pochodzi z państwa potocznie nazywanego Krajem Kwitnącej Wiśni, czyli z Japonii, w której już od setek lat stanowi tradycyjną formą swego rodzaju materaca. Niegdyś futony wypełniano niemal wyłącznie wełną, a także bawełną, a dodatkowo umieszczano na specjalnej macie zwanej tatami po to, by nie doprowadzić do ich uszkodzenia. Zupełnie inaczej wygląda to w obecnych czasach - klasyczne japońskie posłania są produkowane w zupełnie nowatorski i nowoczesny sposób. Istnieje na przykład możliwość zaopatrzenia się w warianty europejskie, jak i takie, których wypełnienie składa się z poliestru czy też pianki. Ponadto na rynku dostępne są futony na drewnianym lub metalowym stelażu - w sam raz do naszych zachodnich mieszkań, stanowiąc jednocześnie idealne miejsce do siedzenia dla gości, jak i posłanie do snu.

Materace bonellowe - trwałość i ekonomia

Z pewnością każdy kojarzy materace wyposażone w sprężyny służące do podtrzymania całego ciała w trakcie snu. Jak się okazuje, bonelle są starszą odmianą sprężyn, których konstrukcja przypomina swoim kształtem klepsydry, przyłączone drutem zarówno od góry, jak i od dołu do specjalnej podstawy. Cechami, które je wyróżniają, jest duża wytrzymałość przy zachowaniu jednocześnie niskiej ceny. Inaczej mówiąc, stanowią doskonały wybór dla każdego, kto chciałby zaoszczędzić trochę gotówki. By wyróżniały się jeszcze lepszymi parametrami, nowoczesne warianty często wykańcza się pianką poliuretanową, chroniącą materac przed odkształceniami, lub matę kokosową zapewniającą utwardzenie. Warto wspomnieć, że jeżeli bonellowe posłanie ulegnie zniszczeniu, można zaopatrzyć się w nakładki na materac - pozwolą na „ożywienie” posiadanej konstrukcji bez konieczności kosztownego zakupu nowej konstrukcji.

Mimo dynamicznego rozwoju technologicznego wiele różnego rodzaju elementów jest nie tyle tworzonych od podstaw, ile modernizowanych na nowy styl. W taki sam sposób tworzone są obecnie produkowane posłania, czego przykładami są futony oraz materace bonellowe wspomniane wcześniej w tekście. Producenci starają się wykorzystywać sprawdzone i solidne konstrukcje po to, by stały się jeszcze lepsze. Aby nie generować dodatkowych ilości śmieci, wiele firm zdecydowało się także na sprzedaż nakładek na materace, skutecznie służących do polepszenia jakości zużytej konstrukcji, zapobiegając tym samym konieczności kupna nowego materaca. Reasumując - na podstawie wcześniejszych twierdzeń można wysnuć wniosek, że nowoczesność ma za zadanie polepszenie komfortu i trwałości posłań, pozwalając na zdrowy sen, zaoszczędzenie gotówki, a także ograniczenie ilości generowanych śmieci.