Materac piankowy czy lateksowy? Jaki wybrać?

W łóżku spędzasz nawet ⅓ swojego życia. Z tego powodu warto zadbać o zdrowy i wygodny sen. Jaki rodzaj materaca - piankowy czy lateksowy - zapewni Ci najlepszy sen? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Rodzaje materacy piankowych

Wahasz się, jaki materac wybrać? Piankowy czy lateksowy? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przedstawić szczegóły ich obu. Dzięki temu zrozumiesz ich indywidualne właściwości oraz przekonasz się, który model będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Zacznijmy od materacy piankowych. Ten popularny typ materaca możemy podzielić na dwa rodzaje: termoelastyczny i wysokoelastyczny. Jaka jest między nimi różnica?

Materace z pianki termoelastycznej

Użyta w tych materiałach pianka memory została wynaleziona w 2. połowie XX wieku na potrzeby NASA. Dzisiaj sprawdza się nie tylko jako wypełnienie materacy, ale również w produkcji mebli czy poduszek. 

Pianko termoelastyczna ma zdolność reagowania na temperaturę ciała. Pod jej wpływem ugina się i zapewnia indywidualne wsparcie. Dzięki temu zmniejsza punkty nacisku, dając efekt „zanurzenia się”.

Materace z pianki termoelastycznej to dla wielu osób wygoda i pożegnanie się z bólem kręgosłupa. Czy mają jakieś wady? Mogą się nagrzewać, co może prowadzić do dyskomfortu termicznego podczas snu. 

Materace z pianki wysokoelastycznej

Kolejnym rodzajem materacy piankowych są modele wysokoelastyczne, nazywane także HR. Są one wyjątkowo trwałe i odporne na zniekształcenia. Cechują się dużą sprężystością. W przeciwieństwie do pianki memory szybko wracają do pierwotnego kształtu po ustąpieniu nacisku.

Materace z pianki wysokoelastycznej sprawdzają się zwłaszcza u osób o większej wadze ciała. Takie modele bowiem dobrze dostosowują się do ciała pod wpływem ucisku, podpierają kręgosłup i pomagają rozluźnić mięśnie. Co więcej, zapewniają dobrą wentylację i są antyalergiczne.

Z racji tego, że nie reagują na ciepło ciepła, zapobiegają efektowi przegrzewania się. Mogą zatem sprawdzić się u osób, które preferują uczucie chłodu podczas snu.

Materace lateksowe - naturalne czy syntetyczne?

Materace piankowe czy lateksowe? Jak się zaraz przekonasz, pomiędzy tymi dwoma rodzajami jest kilka kluczowych różnic. Materace lateksowe jeszcze do niedawna były powiewem nowości i luksusem pośród osób, które spały do tej pory na tradycyjnych materacach sprężynowych bonellowych.

Co musisz o nich wiedzieć? Zacznijmy od tego, że możesz spotkać się z ich dwoma rodzajami:

    • materace lateksowe naturalne - są produkowane bezpośrednio z drzewa kauczukowego. Materiał ten jest następnie poddawany obróbce. To, co je wyróżnia to wysoka jakość, trwałość, a także przyjazność dla środowiska.

    • materace lateksowe syntetyczne - są produkowane z syntetycznego lateksu. Mogą być mniej trwałe w porównaniu do lateksu naturalnego. Jednakże modele wysokiej jakości mogą zapewniać porównywalną wygodę oraz komfort użytkowania.

Wady i zalety materacy lateksowych

Materace lateksowe mają wiele zalet. Z tego powodu to najchętniej wybierane produkty w naszym sklepie. Co je wyróżnia? Przede wszystkim:

    • trwałość - tego rodzaju materace są znane z długiej żywotności. Są odporne na odkształcenia, dzięki czemu utrzymują swoje właściwości nawet po kilku latach używania;

    • wygoda - materace lateksowe są elastyczne i idealnie dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednie podparcie dla kręgosłupa;

    • antyalergiczność - lateks jest materiałem antyalergicznym. Zapobiega on rozwojowi roztoczy oraz innych drobnoustrojów. Z tego powodu jest chętnie wybierany przez alergików oraz rodziców dla ich dzieci;

    • regulacja temperatury - materace lateksowe potrafią utrzymywać optymalną temperaturę przez całą noc. Ponadto mają właściwości oddychające, co zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się ciała podczas snu.

A co z wadami? Jak każdy rodzaj materace elastyczne także mają swoje wady. Z uwagi na surowce oraz produkcję mogą być droższe od innych modeli. Z drugiej strony jednak są niezwykle trwałe, a do tego zapewniają prawidłowe wsparcie dla kręgosłupa. Dlatego mogą być bardziej opłacalnym wyborem pomimo wyższej ceny.

Materac piankowy czy lateksowy - jaki lepszy?

Porównanie tego, jaki materac będzie dla Ciebie lepszy, piankowy czy lateksowy, wymaga uwzględnienia kilku czynników. Jednak nawet wtedy ostateczna decyzja zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę?

Komfort

Każdy z nas ma różne preferencje. Dla jednej osoby materac z pianki termoelastycznej będzie najlepszym wyborem, dla innej będzie to materac lateksowy. To, co je różni to doświadczenie. Materace lateksowe dają nieco bardziej „sprężyste” uczucie, podczas gdy materace z pianki dają wrażenie bardziej „opływające".

Dopasowanie do ciała

Pianka memory słynie z doskonałego dostosowania się do ciała, co pomaga w walce z bólem kręgosłupa. Z drugiej strony może prowadzić do nadmiernego przegrzewania się w czasie nocy. Z kolei materace lateksowe dają poczucie większej sprężystości. Szybko powracają do swojego kształtu, przez co niektóre osoby może być bardziej preferowane.

Punkty podparcia

Niezależne punkty podparcia są spotykane w materacach kieszeniowych, a także w niektórych materacach z pianki poliuretanowej czy lateksu. Dzięki nim materac dopasowuje się indywidualnie do poszczególnych części ciała, takich jak: głowa, barki czy lędźwie. Sprawia to, że każda strefa ma inną twardość, co zapewnia odpowiedni nacisk i podparcie.

Podsumowanie

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który materac - piankowy czy lateksowy - jest najlepszy. Oba mają swoje zalety i wady, a ostateczny wybór zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Na koniec pamiętaj jednak, że dobry sen to inwestycja w Twoje zdrowie. Podejmij tę decyzję świadomie.