Materace lateksowe - wady i zalety

Zastanawiasz się nad zakupem materaca lateksowego? Zmagasz się z bezsennością lub bólem pleców? Dowiedz się, jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort i zdrowie Twojego snu. Poznaj wady i zalety materaca lateksowego w naszym artykule. Przekonaj się, czym różni się lateks syntetyczny od naturalnego i który będzie dla Ciebie najlepszy.

Czym są materace lateksowe?

Zanim przejdziemy do wad i zalet materacy lateksowych, zacznijmy od ich definicji. Dzięki temu lepiej zrozumiesz ich właściwości oraz przeznaczenie. Będziesz także wiedzieć, czym różnią się one od innych rodzajów, z jakimi możesz spotkać się w sklepach.

Materace lateksowe dzielimy na:

    • naturalne - materiał, czyli lateks, jest pozyskiwany bezpośrednio z drzewa kauczukowego, a następnie jest poddawany obróbce. Jest elastyczny i odporny na deformacje. Z tego powodu może być użytkowany przez wiele lat i wciąż być w dobrym stanie. Ponadto naturalny lateks jest hipoalergiczny, a także przyjazny dla środowiska;

    • syntetyczny - jest wytwarzany z syntetycznego lateksu. Z powodu prostszej produkcji jego cena jest niższa w porównaniu do modeli z lateksu naturalnego. Z drugiej strony może być mniej trwały, a do tego nie jest aż tak ekologiczny. 

Producenci materaców mogą również oferować modele, które będą mieszanką materiału naturalnego z syntetycznym. Dla wielu osób jest to idealny kompromis, który łączy cenę oraz jakość. Zwróć jednak uwagę na proporcje. To właśnie od nich zależą właściwości materaca, a także późniejsze doświadczenia związane z jego użytkowaniem.

To, co jednak ważne, to fakt, że wybór rodzaju lateksu zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze materaca. Dowiedz się o nich więcej z dalszej części artykułu.

Zalety materacy lateksowych

Materace lateksowe to jeden z najczęstszych wyborów naszych Klientów. Dlaczego? Z uwagi na szereg zalet, jakimi się one charakteryzują. Poznaj kilka z nich.

Wyjątkowa elastyczność i sprężystość

Właściwości materacy lateksowych sprawiają, że są to modele wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. Lateks jest bowiem elastycznym materiałem, który dopasowuje się do Twojego kształtu ciała. Zapewnia wygodę przez całą noc. Minimalizuje punkty nacisku i równomiernie rozkłada ciężar. Dzięki temu możesz uniknąć bólu pleców oraz innych dolegliwości.

Idealna regulacja temperatury

Zaletą materacy lateksowych jest również termoregulacja. Materiał ma właściwości oddychające, co pomaga utrzymać optymalną temperaturę w trakcie snu. Co więcej, dobra wentylacja zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się. Jest to szczególnie istotne dla dzieci, a także dla osób, które uskarżają się na przegrzewanie się podczas snu.

Hipoalergiczność

Grzyby, bakterie i roztocza. Nasze materace mogą być pełne niespodziewanych i nieproszonych gości. Osoby, które walczą z alergią, są szczególnie narażone na ich obecność. Na szczęście materace lateksowe są hipoalergiczne. Lateks zapobiega bowiem rozwojowi drobnoustrojów. Z tego powodu jest tak chętnie wybierany nie tylko przez alergików, ale także przez rodziców, którzy szukają bezpiecznego materaca dla swoich dzieci.

Długowieczność

Nie jest tajemnicą, że materace lateksowe są znane ze swojej trwałości. Mogą one wytrzymać wiele lat bez spadku komfortu czy wsparcia dla kręgosłupa. Największą długowiecznością cieszą się modele wykonane z lateksu naturalnego. Jednakże wysokiej jakości modele syntetyczne również zapewniają trwałość i wygodę przez długi czas.

Wady materacy lateksowych

Czy zatem materace lateksowe są dla każdego? Jak każdy model powinny one zostać dobrane indywidualnie. Chociaż cieszą się dużą popularnością u naszych Klientów, niektóre osoby decydują się na inne rodzaje. Dlaczego?

Materace lateksowe to wysoka jakość oraz wygoda. Z tego powodu są często droższe od innych typów. Wszystko ze względu na koszt surowców i czasochłonny proces produkcji. Spory wydatek może być dla niektórych przeszkodą. Jednak zauważ, że ich długowieczność i trwałość może zrekompensować ten wydatek.  

Nie wiesz, czy cena materaca lateksowego jest dla Ciebie odpowiednia? Zastanów się zatem, czy stać Cię na lata niewysypiania się i bólu pleców, a w ostateczności na szybkie zużycie materiału w przypadku tańszych odpowiedników. Niekiedy wyższa cena pozwoli Ci na znaczne oszczędności w przyszłości.

Jaki materac lateksowy wybrać?

Zastanawiasz się, jaki materac lateksowy wybrać? Na to pytanie niestety nie odpowiemy Ci w artykule. Wybór materaca jest bowiem kwestią indywidualną. Zależy on bowiem m.in. od wagi czy preferencji snu. Warto jednak zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

    • twardość - twardsze materace lateksowe mogą być dobrym wyborem dla osób o większej wadze, a także dla tych, którzy wolą spać na plecach lub na brzuchu. Z kolei miękkie modele są preferowane przez osoby o mniejszej wadze oraz przez śpiące na boku;

    • wymiary - wymiary materaca lateksowego są szczególnie istotne w przypadku dzieci, które dynamicznie rośną. Powszechna zasada mówi o tym, że materac powinien być dłuższy o ok. 20 cm od wysokości danej osoby. Kiedy jednak dziecko intensywnie rośnie, warto zastanowić się nad większym modelem, aby uniknąć częstej wymiany;

    • antyalergiczność - niezależnie od tego, czy jesteś osobą cierpiącą na alergię, czy nie, zwróć uwagę na antyalergiczność materaca. Zapewnia ona bowiem odporność na rozwój roztoczy i innych drobnoustrojów;

    • wentylacja - materac powinien mieć dobrą wentylację, która zapewnia świeżość i higienę przez całą noc. Dzięki temu możesz liczyć na odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiega przegrzewaniu się organizmowi.

Podsumowanie

Wady i zalety materacy lateksowych? To wybór, który łączy komfort, wsparcie dla kręgosłupa oraz trwałość. Pomimo wyższej ceny zapewniają one wygodę na wiele lat. Z tego powodu są najchętniej wybierane przez naszych Klientów. Przekonaj się samemu o ich właściwościach i jakości.