Jaki materac dla nastolatka?

Nastoletni wiek to czas intensywnego wzrostu i rozwoju, z którym związane są zwiększone potrzeby organizmu. Właściwy materac to nie tylko gwarancja komfortowego snu, ale także wsparcie dla kręgosłupa i gwarancja ergonomii. Jakie więc kryteria powinniśmy uwzględnić, wybierając materac dla nastolatka? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik.

Dlaczego odpowiedni materac jest tak ważny dla nastolatka?

Sen optymalnej jakości jest kluczowy dla wszystkich, ale szczególnie dla nastolatków. Wpływa on na procesy zapamiętywania, uczenia się nowych informacji, a także na regulację równowagi hormonalnej, która jest niezbędna w okresie dojrzewania.

Wiele nastolatków ma problem z uzyskaniem odpowiedniej ilości snu. Stres, przemęczenie, dużo czasu spędzanego na korzystaniu z komputerów i smartfonów mogą zaburzać naturalny rytm snu i czuwania. Nieodpowiedni materac – zbyt miękki lub zbyt twardy – może dodatkowo utrudniać zasypianie i powodować dyskomfort, ból pleców czy ogólne złe samopoczucie.

Poniżej omówimy kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze materaca dla nastolatka, aby zapewnić mu jak najbardziej komfortowy i zdrowy sen.

Jakie wymiary powinien mieć materac dla nastolatka?

Okres nastoletni to czas dynamicznego rozwoju. Nastolatki szybko rosną, co wymaga częstych zmian łóżka i materaca. Z tego powodu materac powinien być dłuższy od użytkownika o co najmniej 20 cm, co oznacza, że dla większości nastolatków najlepszy będzie materac o długości 200 cm. Dzięki temu nie będzie konieczna jego częsta wymiana.

Równie ważna jest szerokość materaca. Nastolatek powinien móc swobodnie się poruszać i zmieniać pozycje podczas snu. Standardowe materace jednoosobowe mają zazwyczaj szerokość 90 cm, co powinno wystarczyć dla większości nastolatków.

Materac twardy czy miękki – co będzie lepsze dla nastolatka?

Wybór twardości materaca dla nastolatka jest uzależniony nie tylko od jego preferencji, ale także od wzrostu, wagi oraz ewentualnych problemów zdrowotnych.

Waga jest jednym z najważniejszych czynników. Wybierając twardość materaca, można skorzystać z poniższych zaleceń:

    • H1 - miękki materac, dla osób ważących do 60 kg.

    • H2 - średnio miękki materac, dla osób o wadze do 80 kg.

    • H3 - średnio twardy materac, dla osób od 80 do 100 kg.

    • H4 - twardy materac, dla osób ważących powyżej 100 kg.

Większość nastolatków najprawdopodobniej będzie potrzebować materaca H1 lub H2. W ostatecznym wyborze warto jednak dostosować go do indywidualnej wagi naszego dziecka, pamiętając o tym, że z czasem może się ona zmienić.

Twardość materaca a pozycja spania

Na wybór materaca ma wpływ kilka czynników. Czy wiesz, że ulubiona pozycja spania może determinować, który model będzie najwygodniejszy dla nastolatka? Dzieci, a także dorośli, którzy najczęściej śpią na brzuchu lub na plecach mogą preferować twardszy materac. Z drugiej strony osoby śpiące na boku, mogą woleć miękki materac, który lepiej dostosuje się do ich ciała.

Na końcu pamiętaj jednak, że każdy człowiek jest inny, a to, co jest najlepsze dla jednego nastolatka, niekoniecznie musi być najlepsze dla innego. Dlatego przed zdecydowaniem się na materac dla nastolatka, warto wypróbować kilka różnych modeli.

Jaki materac dla nastolatka będzie najzdrowszy?

Trzeba zrozumieć jedno. Materac dla nastolatka nie odpowiada tylko za wygodny sen, ale również za prawidłowe podtrzymanie kręgosłupa i relaksację mięśni. Dobrze dobrany model powinien dostosować się do naturalnej krzywizny pleców, zwłaszcza do ich dolnej części i odcinka szyjnego.

Z tego powodu tak ważne jest, aby właściwie dobrać jego twardość. Modele zbyt miękkie bowiem  mogą powodować zapadanie się ciała i wygięcie się z kręgosłupa, które może prowadzić do dalszych problemów. Z kolei zbyt twarde materace mogą tworzyć punktowe naciski na ciało, wywołując dyskomfort oraz ból.

Jest to szczególnie ważne dla nastolatków, którzy są w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju.

Wybór odpowiedniego rodzaju materaca

Nie wiesz, jaki materac dla nastolatka spełni się rolę? Na rynku znajdziesz wiele jego rodzajów. Dostępne są bowiem wypełnienia sprężynowe, lateksowe i piankowe. Na jakie z nich się zdecydować?

Materace sprężynowe dla nastolatka

Tradycyjne materace sprężynowe typu bonell są coraz rzadziej wybierane przez Klientów z uwagi na brak wygody i brak trwałości. Co więcej, nie zapewniają one odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa i mogą powodować punktowe naciski na ciało.

Ich nowocześniejsza wersja - kieszeniowa, jest skonstruowana w inny sposób. Każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszeni, co pozwala im działać niezależnie od siebie. Dzięki temu lepiej dostosują się do naturalnej krzywizn kręgosłupa i są bardziej wytrzymałe.

Materace lateksowe dla nastolatka

Materace lateksowe są wykonane z lateksu naturalnego lub syntetycznego. Są trwałe i zazwyczaj trzymają swój kształt przez wiele lat. Ponadto dostosowują się do kształtu ciała, a do tego są odporne na rozwój drobnoustrojów. Dzięki temu sprawdzą się w sypialni alergika.

Materace piankowe dla nastolatka

Materace piankowe, zwłaszcza te wykonane z pianki memory, zyskały na popularności w ostatnich latach dzięki swojej zdolności do dopasowywania się do ciała. Oprócz nich wyróżniamy również materace z pianki wysokoelastycznej oraz termoelastyczne.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego materaca dla nastolatka może wydawać się skomplikowany. Jednak znając ogólne zasady oraz preferencje Twojego dziecka zakup może być znacznie prostszy. Sen jest kluczowy dla zdrowia i rozwoju Twojego nastolatka. Dlatego zainwestuj w materac, który zapewni mu komfort i wsparcie.