Wybierając nowy materac do swojego stelaża, warto zapoznać się z dostępnymi modelami oraz ich szczegółową specyfikacją. Nie każdy typ będzie bowiem pasował do danego łóżka, poza tym może on niekorzystnie wpływać na samopoczucie. Warto rozejrzeć się za materacami, które dopasowują się idealnie do kształtu ciała użytkownika i posiadają strefy twardości, co przekłada się na lepszy komfort snu. Zazwyczaj kupujący rozważają dwa rodzaje materaców: sprężynowe i piankowe – w zależności od przeznaczonego budżetu oraz posiadanego stelażu mają całą gamę produktów do wyboru.

Zachowanie prawidłowej pozycji, a wybór materaca

materac kieszeniowy

W zależności od tego, czy materac ma służyć do łóżka pojedynczego, czy podwójnego warto rozważyć dwie pozycje na liście produktów producentów. Ze względów świetnej amortyzacji oraz dopasowania do ciała wiele osób stawia na materace kieszeniowe. Jest to odmiana materacy sprężynowych, gdzie sprężyny zostały pochowane w osobne kieszonki, dzięki czemu nie ma możliwości, by podczas zgniotu w jednej strefie, druga osoba coś czuła. Sprawdza się to w przypadku par, które posiadają zbliżoną do siebie wagę oraz wzrost. Do nieco zróżnicowanych zastosowań wybiera się materace piankowe – zdecydowanie chętniej stosowane przez osoby z problemami zdrowotnymi. Często pojawia się także w specjalnych łózkach rehabilitacyjnych, ponieważ zapewnia najlepsze podparcie dla kręgosłupa.

Wzrost i waga, a nowy materac

materac piankowy

W łóżku spędzamy niemalże 1/3 część swojego życia, dlatego warto zadbać o komfort oraz prawidłową pozycję ciała w trakcie snu. Warto wybrać materac kieszeniowy, który posiada aż 7 punktów twardości, dzięki czemu dopasowuje się do ciała. Warto jednak wiedzieć, że każdy materac posiada 3 specjalne klasy, które dopasowuje się pod względem wagi oraz wzrostu. Odpowiednie rozłożenie ciężaru sprawia, że zarówno materac piankowy, jak i kieszeniowy może pełnić tę samą funkcję i być tak samo wygodny. Liczy się przede wszystkim fakt, aby znaleźć materac spełniający oczekiwania pod względem cenowym, jak i komfortu.

Bez względu na to, na jaki materac zdecyduje się użytkownik, musi on pamiętać o swoim zapotrzebowaniu. Osoby z lekkim snem na pewno będą ceniły sobie brak odczucia ruchów drugiej osoby, z kolei te z problemami kręgosłupa docenią delikatną piankę, kształtującą się dokładnie do postawy ciała. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypróbowanie produktu jeszcze w sklepie i dopasowanie go do swoich oczekiwań, oczywiście uwzględniając budżet, jaki chce się przeznaczyć na nowy materac. Warto jednak pamiętać, że na zdrowiu nie powinno się oszczędzać.