Jak pozbyć się roztoczy w pościeli?

Słyszałeś pewnie kiedyś o roztoczach i prawdopodobnie wiesz nawet, że nie są one dobre dla naszego zdrowia. Ale czy znasz sposoby na to, aby się ich pozbyć? Z naszego artykułu dowiesz się dokładnie, czym są roztocza w pościeli, a także co zrobić, aby nie mieć z nimi problemu. Ta wiedza przyda się szczególnie alergikom, ale nie tylko im - nikt z nas nie chciałby przecież mieć w pościeli niewidzialnych intruzów!

Spis treści:

  1. Czym tak naprawdę są roztocza w pościeli?
  2. Co zrobić, aby pozbyć się roztoczy? Sprawdzone metody
  3. Roztocza w pościeli i nie tylko - jak z nimi walczyć
  4. Alergia na roztocza - zrób to, aby uniknąć problemów
  5. Podsumowanie

Czym tak naprawdę są roztocza w pościeli?

Czy widziałeś kiedyś roztocza? Przypuszczamy, że nie. I jest na to jedno proste wytłumaczenie - roztoczy nie da się zobaczyć gołym okiem. Do ich obserwowania byłby potrzebny mikroskop, ponieważ roztocza osiągają rozmiar około 0,5 mm długości.

Roztocza kurzu domowego to malutkie pajęczaki, które możesz mieć w swoim domu, nawet jeśli o tym nie wiesz. Te drobne organizmy odżywiają się przede wszystkim złuszczonym naskórkiem. Co ciekawe, jeden z najczęściej występujących gatunków roztoczy nazywa się wręcz “skórożarłoczek skryty”. Jakie warunki są najlepsze do jego bytowania i rozmnażania?

Idealne miejsca dla roztoczy to te, gdzie jest ciepło i wilgotno. Uwielbiają one temperaturę 20-30 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza wynoszącą 80%. Potrzebne jest im także pożywienie, czyli kurz, a w nim przede wszystkim naskórek ludzki. To właśnie dlatego te mikroskopijne pajęczaki tak często zamieszkują naszą pościel i sypialnie.

Co zrobić, aby pozbyć się roztoczy? Sprawdzone metody

Roztocza w pościeli to nic przyjemnego! Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby się ich pozbyć. Sprawdźmy, co można zrobić, aby wyeliminować problem tych szkodliwych pajęczaków.

Podstawowa zasada, której powinieneś przestrzegać, to regularne pranie pościeli w wysokiej temperaturze (co najmniej 60°C) oraz jej wietrzenie. Wszystkie kołdry, koce i poduszki powinny być traktowane z odpowiednią starannością. Dobrze jest je nie tylko prać, ale również trzepać i wystawiać na działanie promieni słonecznych, które mogą zabić roztocza kurzu domowego.

Jak stworzyć warunki niesprzyjające rozwojowi roztoczy? Oprócz dbania o pościel, powinieneś również utrzymywać w domu odpowiedni poziom wilgotności. Jeśli jest on niższy niż 50%, pajęczaki przestaną się rozmnażać w Twojej przestrzeni.

Roztocza w pościeli i nie tylko - jak z nimi walczyć

To nie jest dobra wiadomość, ale powinieneś ją znać. Roztocza żyją nie tylko w pościeli. Mogą one występować wszędzie, gdzie gromadzi się kurz, a już zwłaszcza podczas sezonu grzewczego, czyli jesienią i zimą, gdy rzadziej wietrzymy pomieszczenia.

Zwalczanie roztoczy kurzu domowego polega przede wszystkim na regularnym i dokładnym sprzątaniu. Nie wystarczy jednak ładne poukładanie rzeczy w Twoim pokoju. Mówimy tu o prawdziwym, dogłębnym czyszczeniu, przy którym test białej rękawiczki byłby zdany bezbłędnie. Co więc warto robić, by walczyć z kurzem?

Oprócz pościeli, zadbać należy o wszystkie inne tekstylia, czyli narzuty, firanki i zasłonki. Niekwestionowanym obowiązkiem jest też odkurzanie wszystkich podłóg i dywanów (można się ich wręcz pozbyć, bo gromadzi się w nich naprawdę mnóstwo pajęczaków).

Warto również postawić na naturalne wietrzenie, a nie na używanie wentylatorów. Oprócz tego koniecznie trzeba ścierać kurze wilgotną ściereczką ze wszystkich przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniach domu czy mieszkania.

Alergia na roztocza - zrób to, aby uniknąć problemów

Alergia na roztocza kurzu domowego wiąże się z wieloma różnymi symptomami. To nie tylko częsty katar, zatkany nos i skłonności do kichania. Uczulenie może się również wiązać z bólem głowy, wysypką, łzawiącymi oczami, a nawet dusznościami.

Jeśli zauważyłeś u siebie te objawy albo masz zdiagnozowaną alergię na roztocza, powinieneś szczególnie zadbać o odpowiednie sprzątanie, ale także zainwestować w specjalny materac, który ograniczy możliwość rozwijania się roztoczy.

Antyalergiczne materace często wykonane są z lateksu, który jest odporny na rozwój bakterii i pleśni, a dzięki odpowiedniej wentylacji nie gromadzi wilgoci. Roztocza nie mają w takim otoczeniu warunków do życia. Pamiętaj jednak, że specjalny materac nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o czystość i regularnego prania pościeli.

Podsumowanie

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki i choć ich rozmiar dla nikogo nie jest straszny, to mogą one być naprawdę szkodliwe dla naszego zdrowia, szczególnie w przypadku alergików. Warto więc regularnie wietrzyć, a przede wszystkim prać pościel, aby uniknąć problemów wywoływanych przez te niewidoczne dla oka organizmy. Pamiętaj, że zdrowie i higiena to podstawa.