Dobry materac to jeden z najważniejszych elementów dobrego, jakościowego snu. Pozwala w pełni wypocząć i zregenerować siły. Odpowiedni dobór materaca jest również bardzo istotny z powodów zdrowotnych. Jeżeli jest słabej jakości, może doprowadzić do różnego rodzaju zwyrodnień, w wyniku czego można obudzić się rano z bólem pleców lub kręgosłupa. Wydawać by się mogło, że jest to temat tak oczywisty, że nie warto się nim za bardzo przejmować - nie należy jednak bagatelizować jego znaczenia! W poniższym tekście postaramy się przedstawić i opisać różne rodzaje materacy, które pomogą Wam wybrać odpowiedni model.

Jaka jest budowa materaca?

Materac piankowyMaterace składają się z trzech warstw, na które składają się między innymi warstwa wsparcia, komfortu, a także pokrowiec. Poza tym w jego budowie występują tak zwane strefy. Powstały, by odpowiednio móc rozłożyć na całej jego powierzchni wagę ciała osoby korzystającej z materaca. Skutecznie zapewnia podparcie dla różnych części ciała. Materace, które posiadają najwyższą klasę komfortu, miewają podział aż na siedem stref, co dodatkowo zwiększa wygodę korzystania. Środkowa część przeznaczona jest na najcięższy odcinek ciała, czyli krzyżowo-biodrowy. Jest to jednocześnie najtwardsza ze stref. Miejsca, gdzie spoczywają uda oraz część lędźwiowa kręgosłupa charakteryzuje się średnią twardością. Zdecydowanie twardszą strefą jest ta, na której spoczywają klatka piersiowa, a także łydki. Na ostatniej ze stref spoczywają głowa oraz stopy. Tego typu rozłożenie wspominanych w tekście miejsc umożliwia obracanie materaca o 180o. Rozwiązanie tego typu zdecydowanie zapewnia jego żywotność.

Podział materacy ze względu na rodzaj

Materace możemy podzielić głównie ze względu na rodzaj posiadanej przez nie wkładki. Wyróżnić można między innymi materace: kokosowe, bonelowe, lateksowe, a także futony. Każdy z nich posiada nieco inny materiał, który jest wykorzystywany w warstwie wsparcia, a co za tym idzie, nieco różnią się zastosowaniem, twardością, a tym samym wygodą ich użytkowania.

Futon

Futony są tradycyjnymi, japońskimi posłaniami. Niegdyś kładziono je na maty zwane tatami i można je było rano zwinąć, aby następnie schować do szafy, co umożliwiało zaoszczędzenie sporej ilości miejsca w pokoju. W Kraju Kwitnącej Wiśni wykorzystywane są do dziś ze względu na małe powierzchnie mieszkań. Futonów używa się również w Europie, jednak z kilkoma różnicami. Są zdecydowanie grubsze i większe od japońskich odpowiedników oraz na ogół są sprzedawane od razu z ramą łóżka. Europejskie futony charakteryzuje nowoczesny design, a także możliwość łatwej transformacji z łóżka do spania w kanapę dla gości i na odwrót.

Materac kokosowy

FutonDo produkcji materaców kokosowych stosuje się specjalną warstwę, która wykonana jest ze sprasowanego włókna kokosowego. Żeby utworzyć jednolity blok, często wykorzystuje się dodatkowo domieszkę lateksu, dzięki czemu maty kokosowe są zdecydowanie bardziej elastyczne. Włókno kokosowe jest pozyskiwane z orzecha kokosowego, a co za tym idzie, charakteryzuje je naturalny kolor. Materace tego typu charakteryzuje między innymi: twardość oraz sztywność, wytrzymałość i trwałość, dobra wchłanialność wilgoci, odpowiednia cyrkulacja powietrza, a także zapobieganie powstawaniu drobnoustrojów dzięki zawartej we włóknie kokosowym soli mineralnej. Materace kokosowe dzielą się jeszcze ponadto na piankowe, sprężynowe i narzutowe.

Materac bonelowy

Inna jego nazwa to materac sprężynowy, ponieważ ich konstrukcja oparta jest na sprężynach, jednak o trochę innym kształcie niż na ogół jest to kojarzone. Mianowicie materace bonelowe posiadają wkładkę ze sprężyn w kształcie klepsydry. Od góry oraz z dołu przymocowane są one do drucianej konstrukcji. Dostępne również są materace bonelowe dwustronne. Można je co pół roku odwracać na drugą stronę, dzięki czemu ich żywotność się wydłuża. Niektóre modele obustronne charakteryzuje również różny stopień twardości z obu stron. Materace bonelowe charakteryzuje niska cena, wysoka sprężystość, twardość oraz niska możliwość odkształceń.

Materac lateksowy

Materace tego typu są zdecydowanie dobrym wyborem dla osób uczulonych na kurz, roztocza, etc. Charakteryzują się przepuszczalnością powietrza, w wyniku czego wszelkiego rodzaju mikroorganizmy nie mają możliwości rozwoju. Ponadto materac wykonany z lateksu dobrze układa się do kształtu ciała i świetnie podpiera kręgosłup. Jednak konstrukcje tego typu często wykonuje się ze sztucznych, a nie naturalnych komponentów.

Materace mają bardzo duży wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, a także jakość snu. Możemy wymienić kilka rodzajów tego typu elementu łóżka charakteryzującego się nieco innymi cechami. Dostępne są wersje twarde i miękkie, a nawet i takie, które mają różny stopień twardości z obu stron. Najważniejsze jednak jest, aby materac dopasować odpowiednio do swoich potrzeb i preferencji. Może okazać się, że ważne będzie zwrócenie uwagi na posturę swojego ciała, którego waga oraz wielkość ma duży wpływ na odpowiedni wybór głównego elementu łóżka, jakim jest materac.