Jak wiadomo, materac jest ważnym czynnikiem, od którego zależy zdrowie naszego kręgosłupa oraz jakość snu. Wybór tego rodzaju elementu łóżka ma bardzo szerokie możliwości, a na rynku możemy znaleźć różne rodzaje charakteryzujące się odmiennymi cechami. Jednak pełnoprawne, wysokojakościowe materace są stosunkowo drogą inwestycją, na którą nie każdy się zdecyduje. Są również osoby, które często podróżują i cierpią bóle kręgosłupa ze względu na niewygodne, hotelowe łóżka. Jak sobie z tym poradzić oraz jakie są ewentualne alternatywy dla materacy? Postaramy się opisać to w poniższym tekście.

Alternatywna modernizacja materaca

materac nawierzchniowyObecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy, jak na przykład piankowe, sprężynowe, kokosowe czy lateksowe. Każdy z nich charakteryzuje się inną strukturą oraz budową, a co za tym idzie, komfortem użytkowania. Można rzec - dla każdego coś dobrego. Ich cena jest jednak dość wysoka. Ponadto nie każdy chce wydawać co jakiś czas spore sumy pieniędzy, a także generować śmieci wyrzucając stary materac. Na szczęście istnieją alternatywy. Pozwolą one tchnąć nowe życie w zużyty sprzęt. Mowa o tego typu elementach łóżka jak nakładka na materac, a także materac nawierzchniowy.

Materace nawierzchniowe

Jest to dodatkowa warstwa nakładana na główny materac, która pozwala na zniwelowanie wad lub lepsze dostosowanie go do preferencji użytkownika. Dzięki nim można z łatwością dobrać twardszą nakładkę jeśli łóżko było zbyt twarde lub na odwrót. Ponadto pełni często funkcję ochronną oraz hipoalergiczną. Materace nakładkowe są najczęściej lekkie, cienkie i łatwe w przechowywaniu. Są dzięki temu ciekawą opcją dla osób, które często podróżują, w wyniku czego nocują w hotelach, których materace bywają niewygodne. Materace nawierzchniowe można z łatwością zabrać ze sobą, aby cieszyć się komfortem korzystania z nich wszędzie, gdzie tylko się chce.

Nakładki na materac

nakładka na materacPoza materacami nawierzchniowymi dostępne są na rynku również różnego rodzaju nakładki na materac. Charakteryzują się najczęściej wykonaniem z naturalnych materiałów takich jak bawełna, którą łączy się ze sztucznym i materiałami, aby zwiększyć odporność na zabrudzenia. Równie często wykorzystywane są membrany poliuretanowe posiadające właściwości oddychające, a także chroniące przed zawilgoceniem. Nakładki ochronne na materac bywają również produkowane z tkaniny typu frotté lub nieco grubsze, pikowane, które pozwalają na podniesienie jakości snu.

Są to dwie najpopularniejsze alternatywy na zabezpieczenie naszego materaca lub tchnięcie w niego nowego życia. Jeśli chodzi o wybór produktów, na rynku możemy znaleźć ich szeroki wybór, a co za tym idzie wybrać konstrukcję, która wpasuje się w nasze potrzeby. Jeżeli chcemy zabezpieczyć materac - warto wybrać nakładkę, a jeżeli pragniemy zmodyfikować ten element łóżka zwyczajnie podnosząc jego standard - warto zaopatrzyć się w materac nawierzchniowy.