Kupując materac dla osób starszych, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak komfort, ergonomia i jakość materiału. Takie kryteria są niezbędne, gdyż gwarantują dobry wypoczynek, a także minimalizują ryzyko powikłań zdrowotnych związanych z wiekiem. Zwracanie uwagi na te aspekty jest niezbędne do poprawy jakości życia i promowania dobrostanu osób starszych. Mając to na uwadze, stworzyliśmy ten artykuł, aby pomóc Ci wybrać materac odpowiedni dla osób starszych. Zobacz zatem, jak ważny jest dobry wybór i jakie rodzaje materacy najlepiej nadają się na ten etap życia. Zrozum również, dlaczego pielęgnacja materacy może pozytywnie wpłynąć na zdrowie osób starszych.

Jak ważny jest zakup materaca odpowiedniego dla osób starszych?

Wraz ze starzeniem się, organizm nabiera nowych cech i specyficznych potrzeb. W starszym wieku ludzie częściej zgłaszają ból i dyskomfort. Oprócz możliwości większego uszkodzenia kręgosłupa, problemy mogą pojawić się również w kościach i stawach, co utrudnia mobilność osób starszych. Dlatego dobre spanie staje się zasobem minimalizującym występowanie tych problemów. Sprawdź nas - sklep stacjonarny z materacami w Łodzi, lub zamów idealny materac online:

Kup odpowiedni materac dla starszej osoby

Przy wyborze materaca dla osób starszych niezbędna jest pewna ostrożność. Po pierwsze pamiętaj, że materace mają datę ważności. Zwróć uwagę na ten szczegół i przed zakupem sprawdź to. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest określenie, jaki rodzaj materaca jest najbardziej odpowiedni dla sylwetki osoby starszej. Dobierz odpowiedni stosunek wysokości materaca do wagi użytkownika. Aby zapewnić dobrą ergonomię oraz uniknąć bólu i dyskomfortu, obserwowanie zależności między wzrostem a wagą osoby starszej pomaga w zakupie materaca o odpowiedniej gęstości pianki. Jeśli masz problem z wyborem, skontaktuj się z nami.

Jakie rodzaje materacy są dostępne na rynku?

Spośród dostępnych na rynku materacy sprawdź, które są najbardziej odpowiednie dla osób starszych.

Oddychający materac dla osoby starszej

Oddychający materac ma otwory, które rozciągają się od podstawy do góry. Te małe dziurki są w rzeczywistości otwartymi komórkami, które umożliwiają łatwiejszą cyrkulację powietrza w nocy. W cieplejsze dni pomaga to uniknąć nadmiernego upału.

Ortopedyczny materac dla osoby starszej

Znacznie bardziej cenione ze względu na swoje cechy anatomiczne, materace ortopedyczne są preferowane przez osoby starsze. Z ergonomicznego punktu widzenia są to najbardziej odpowiednie modele dla osób z lordozą, skoliozą, przepuklinami krążków międzykręgowych i bólami pleców. Jest to rodzaj materaca dla osób starszych, który łagodzi ból powodowany również przez nerw kulszowy.

Pianka wiskoelastyczna

Pianka wiskoelastyczna jest stosowana w celu zwiększenia rozluźnienia stawów. Kolejną zaletą materaca wykonanego z tego materiału jest to, że zmniejsza ucisk nóg i kręgosłupa w nocy. Ta korzyść zapewnia lepszą jakość snu, ponieważ kształt materaca jest zaprojektowany tak, aby symetrycznie rozkładał i dostosowywał ciężar ciała użytkownika w całym łóżku. Materac piankowo-wiskoelastyczny zapewnia więc większy komfort i miękkość, ponieważ sprzyja adaptacji pianki i idealnemu dopasowaniu się do otoczenia ciała osoby starszej. Ponadto ten rodzaj materiału działa również uspokajająco na stawy i mięśnie podczas snu.

Pneumatyczny materac dla osoby starszej

Jeśli w Twojej rodzinie są osoby starsze, które są przykute do łóżka, unieruchomione lub mają tendencję do pozostawania przez długi czas w tej samej pozycji, idealnym rozwiązaniem jest dla nich materac pneumatyczny. Leżenie przez długi czas ogranicza dopływ krwi do określonych obszarów ciała, co sprzyja powstawaniu odleżyn. Aby zminimalizować to ryzyko, materace dmuchane są produkowane z indywidualnymi komorami dociskowymi. Celem jest pobudzenie krążenia krwi poprzez masaże – lekkie i o małej intensywności – aby zmniejszyć nacisk na określone obszary ciała.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla osób starszych?

Profil osób starszych zmienia się ze względu na wpływ rozpowszechniania informacji o bardziej aktywnym i zdrowym trybie życia. Jednak wielu z nich wciąż spędza dużo czasu w łóżku. Szczególnie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej konieczne jest dobranie materacy bardziej odpowiednich do ich wieku. Ponieważ zmiany w ciele generują na tym etapie nowe potrzeby, materac musi nadążyć za tymi zmianami. Ze względu na charakterystyczne dla starzenia się cechy kręgosłupa osób starszych wymaga większej pielęgnacji. Kwestie takie jak stabilność i łagodzenie bólu są niezbędne. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wskazówki ortopedów dotyczące wyboru idealnego materaca. Jednak w przypadku osób starszych należy podwoić tę ostrożność. Mając to na uwadze, podajemy specyfikacje, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie materaca dla osób starszych. Najważniejsze czynniki, które należy mieć na uwadze to:

  • pomoc przy wyborze odpowiedniego materaca,
  • komfort osoby starszej,
  • gęstość materaca,
  • opór, jaki zapewnia materac,
  • wykończenie materaca,
  • tłumienie ruchów podczas poruszania się na materacu,
  • wymiary materaca i to ile dana osoba potrzebuje miejsca na materacu,
  • jakość materiału, z jakiego został wykonany materac.

Jakie są najważniejsze ogólne zabiegi pielęgnacyjne materaca dla osób starszych?

Nadanie priorytetu okresowemu czyszczeniu materaca jest niezbędnym wymogiem, aby służył on dłużej i nie powodował problemów z oddychaniem u osób starszych. Nadmiar kurzu może pogorszyć stan zdrowia na kilka sposobów. Konieczne jest stworzenie warunków zapobiegających gromadzeniu się roztoczy i innych zarazków na materacu. Innym częstym wydarzeniem w starszym wieku jest stan charakteryzujący się nadmiernym oddawaniem moczu w nocy. Dlatego występowanie wypadków, w których może dojść do zamoczenia materaca, jest w takich okolicznościach normalne. Aby więc uniknąć tych nieprzewidzianych zdarzeń, spróbuj owinąć materac wodoodporną osłoną. Dzięki temu obiekt jest wolny od bezpośredniego kontaktu z płynami, nadmiarem kurzu i roztoczy.

Jeśli to możliwe, postaraj się umieścić łóżko w przewiewnym miejscu wystawionym na działanie słońca. Wybierając materac dla osób starszych, miej na uwadze te szczegóły. Taka pielęgnacja pomaga promować więcej zdrowia, dobrego samopoczucia i spokojnego snu o lepszej jakości.